Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek daje możliwość pokazania BIBLIOTEKI SZKOLNEJ jako miejsca przyjaznego uczniom, bezstresowego, pozwalającego przyjemnie spędzić czas. To idealna okoliczność do organizowania spotkań czytelniczych, które korzystnie wpływają na integrację społeczności szkolnej.

W tym miesiącu biblioteka szkolna brała udział lub organizowała:

Noc w bibliotece

W sobotę (7.10) uczniowie naszej szkoły wraz z bibliotekarzami uczestniczyli w IX wydaniu ogólnopolskiej Nocy Bibliotek – zorganizowanej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy. Nasz Klub Czytelniczy (Antonina Augustyniak. Zuzanna Jągowska, Gabriela Jasińska, Karol Jasiński, Jan Zastawa) wraz z bibliotekarzami zorganizowali stanowisko „Hogwart –  Świat Czarodziejów”, w którym każdy mógł poczuć się uczniem tej magicznej szkoły. Czarodzieje odpowiadali za magiczną atmosferę stoiska oraz zachęcali do uczestnictwa w zaczarowanych zadaniach. Największym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się  odpowiedzi na zagadki, zaczarowane rysunki oraz kolorowe tatuaże z postaciami z książki „Harrym Potter”. Do starszych uczestników przygotowane były bardziej skomplikowane labirynty słowne oraz  trudniejsze zagadki.

Bookflix – Prezentujemy książki polecane przez uczniów

Biblioteka przyłączyła się do Ogólnopolskiego Programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, w ramach którego przeprowadza akcje „Bookflix”. W której uczniowie rekomendują sobie książki, decydując o tym, co pojawi się na przyszłej ekspozycji. Promowanie czytelnictwa poprzez uczniów, którzy polecają sobie nawzajem książki, które lubią czytać, jest istotne, ponieważ to buduje zaangażowanie i zainteresowanie czytaniem wśród młodych ludzi. Uczniowie częściej skłonni są przeczytać książkę, która została polecana przez ich rówieśników, co może przyczynić się do rozwoju ich umiejętności czytania oraz rozbudzenia pasji literackiej. Dodatkowo, dzięki takim rekomendacjom, można stworzyć społeczność czytelniczą w szkole, co sprzyja wymianie pomysłów i rozwojowi kultury czytelniczej.

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Złożenie uroczystej przysięgi książce, poprzedza zapoznanie się z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz poznaniem wszelkich tajemnic bibliotecznych. Pierwszoklasiści uroczyście przyrzekali, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Mieli także okazję porozmawiać z bibliotekarzami o swoich własnych przeżyciach czytelniczych.

Lekcje biblioteczne: „Mali detektywi na tropach bohaterów książek dziecięcych”

W ramach propagowania wśród młodzieży czytelnictwa jako wartościowego sposobu spędzania  wolnego czasu i cennego źródła zdobywania informacji – bibliotekarze zrealizowali z trzecioklasistami założenia projektu edukacyjnego pt. „Mali detektywi na tropach bohaterów książek dziecięcych”. Tym razem tematem wiodącym lekcji bibliotecznej było wszystko związane z pracą detektywa. Uczniowie szybko rozpracowali takie hasła jak: uzyskiwanie i przetwarzanie informacji, czynności śledcze, wykrywanie lub wyjawianie czegoś oraz ich ulubione … podążanie za poszlakami. Uczestnicy wszechstronnie przedyskutowali zalety i wady płynące z zawodu detektywa. Dzieci przedstawiły grupę znanych im detektywów, w tym Inspektora Gadżeta, Scooby Doo czy Detektywa Pozytywkę. Nie zapomnieli także o intrygującym Sherlocku Holmesie czy zaradnym Tomku Orkiszonku. Jedynym zaskoczeniem był dla nich Pan Samochodzik i jego przygody. Po części teoretycznej uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej pracy, mającej na celu sprawdzenie ich umiejętności śledczych. Za pomocą zabawy „Opuszkowe ludziki” każde dziecko stworzyło swoją własną – opuszkową historię. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać własne odciski palców. Cel zadania został „okryty tajemnicą” po to, by dzieci kreatywnie podeszły do tematu i tworząc swoje historie, zrobiły to spontanicznie.

Konkursy biblioteczne

Biblioteka, w tym miesiącu skierowała dla swoich czytelników dwa konkursy. Dla młodszych był to konkurs plastyczny „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”, który połączony został z pierwszym wypożyczeniem pierwszoklasistów. Dla starszych uczniów wystartował konkurs „Twoja zakładka do książki”, którego celem było zainteresowanie uczniów książką, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych. Konkursy plastyczne związane z książkami zachęcają uczniów do czytania i eksplorowania literatury. Motywują do sięgnięcia po książki, które mogą stanowić inspirację do tworzenia prac plastycznych, co wspiera rozwijanie umiejętności czytelniczych wśród uczniów. Nie jest tajemnicą, że konkursy te stawiają na rozwijanie kreatywności i wyrażanie siebie poprzez sztukę. Uczniowie mogą interpretować treść przeczytanych książek w sposób indywidualny i artystyczny, co rozwija ich zdolności twórcze i umiejętności wyrażania myśli w inny niż tekstowy sposób. Oba konkursy czekają na rozstrzygnięcie, ale już teraz możemy pochwalić się dużym odzewem ze strony uczniów.

Tematyczne gazetki biblioteczne

Czytanie to magiczny świat pełen przygód, wiedzy i wyobraźni. W dzisiejszym szybkim tempie życia, w którym media cyfrowe zdają się dominować, warto pielęgnować tradycyjne formy czytania. Gazetki biblioteczne są doskonałym narzędziem do promocji czytelnictwa i rozwijania pasji czytelniczych w naszej szkole. Gazetki biblioteczne to źródło wiedzy dostosowanej do zainteresowań. W przeciwieństwie do ogólnych publikacji, takie gazetki gromadzą treści związane z literaturą, która fascynuje. To miejsce, w którym są recenzje, rekomendacje i informacje o nowościach książkowych, które są dopasowane do różnych gustów. Ważna jest praca zespołowa. Można wspólnie wybrać temat dla gazetki, określić formę i dobrać odpowiednie materiały, by stworzyć wyjątkową przestrzeń. Decyzją uczniów na korytarzu przy bibliotece, pojawiła się gazetka „Dlaczego warto czytać- według sławnych autorytetów uczniów”. Z kolei w bibliotece zaczytać się można w cytatach, przepełnionych motywacyjnymi sentencjami do czytania, jak i odnaleźć biblioteczny humor „memy”. Gazetki biblioteczne to skarbnica wiedzy i źródło inspiracji dla wszystkich miłośników literatury. Pomagają one w promowaniu czytelnictwa, rozwijaniu pasji czytelniczych oraz budowaniu społeczności czytelniczej w naszej szkole. Dlatego warto regularnie sięgać po te publikacje i czerpać z nich wiedzę i radość z czytania.

Szkolenia dla bibliotekarzy

W ramach współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Słupcy, nasi bibliotekarze wzięli udział w szkoleniu „50 sposobów na promocję biblioteki”. Szkolenie było prowadzone przez Gabrielę Kwarta, szkoleniowca z firmy Good Books. Podczas szkolenia prowadząca podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując aż 50 różnych sposobów, jak promować bibliotekę i angażować społeczność w jej działania. Biblioteka Pedagogiczna Filia w Słupcy zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy na spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia. Temat spotkania dotyczył projektów fundacji Czepczyńskich: “ABC Ekonomii” i “ABC Empatii”. Podczas spotkania przedstawiony został sposób wykorzystania pakietów edukacyjnych nadesłanych przez fundacje Czepczyńskich na lekcjach w szkole. Współpraca między bibliotekarzami szkolnymi a bibliotekarzami z bibliotek miejskich jest ważna, ponieważ umożliwia wymianę doświadczeń i zasobów, co wzbogaca ofertę edukacyjną i kulturalną dla uczniów. Dzięki wspólnym szkoleniom, bibliotekarze zyskują nową wiedzę i narzędzia do dotarcia do różnych grup czytelniczych. Taka współpraca przekłada się na bardziej efektywne działania w promocji książek i literatury wśród uczniów, co z kolei przyczynia się do rozwijania ich pasji czytelniczych i kształcenia społeczeństwa, które docenia wartość czytania.