W minionym tygodniu odbyła się wycieczka zorganizowana przez Bibliotekę Szkolną w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bibliotekarze zabrali dwie klasy piąte do zaprzyjaźnionej ze szkołą Księgarni i Drukarni Tania Książka w Żychlinie.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Księgarni i Hurtowni Taniej Książki, gdzie wraz z przewodnikiem panią Agnieszką uczniowie poznali tajniki dotyczące drogi książki od pisarza do czytelnika, zapoznając się przy tym z tajnikami pracy wydawnictwa, drukarni oraz księgarni. Następnie wraz z przewodnikiem uczniowie zwiedzili poszczególne działy firmy znajdujące się w budynku. Dużym zainteresowaniem podczas wycieczki cieszyło się pomieszczenie magazynu wysokiego składowania. Widok ilości książek znajdującej się w takim magazynie wydawał się dla uczniów nie do policzenia. Poznaliśmy także pobliski dział ekspedycyjny, w którym książki przygotowywane są do wysłania w celu ich sprzedaży. Ostatnim punktem zwiedzania była firmowa księgarnia, gdzie chętni uczniowie mogli zakupić sobie ciekawe, interesujące ich tytuły w atrakcyjnych cenach. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał książkowe upominki. Przedstawicielka księgarni w zabawny sposób zachęciła uczniów do szybkiego przeczytania jednej z podarowanych im pozycji, czyli „Jak wychować sobie nauczycieli”.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Konińskiej Drukarni Dziełowej. Przed rozpoczęciem zwiedzania uczniowie zostali przeszkoleni przez przewodnika na temat zasad BHP panujących w dziale produkcji, poinformował on uczniów o panującym tam hałasie. Był to zwykły dzień produkcji, dlatego należało zachować szczególną ostrożność i nie przeszkadzać w pracy pracownikom. Podczas pogadanki przewodnik pokazał uczniom jak różnorodne zamówienia realizowane są w drukarni, opowiedział o różnych rodzajach i grubościach papieru czy jego faktury, przedstawił różne sposoby oprawiania książek oraz ich zdobienia. W głównym pomieszczeniu drukarni uczniowie mieli okazje zobaczyć proces produkcji książki, od przygotowania materiałów do gotowego produktu. Mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Podczas zwiedzania wszystkie maszyny pracowały, a uczniowie z zainteresowaniem obserwowali jak zadrukowane karty papieru zostają sortowane, a następnie składane przez różnorodne maszyny. Przewodnik podkreślił zgromadzonym, że pomimo skomputeryzowanego już systemu pracy, nadal potrzebny jest czynnik ludzki. To właśnie pracownicy drukarni pokazali nam jak ważną prace wykonują i jak mały błąd, chociażby w prostym złym obrocie strony może spowodować, że cała książka lub jej partia zostanie źle sklejona, i nie nadaje się już do sprzedaży.

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w zaprzyjaźnionej Bibliotece Publicznej Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej. Uczniowie mogli odwiedzić inną bibliotekę, z ciekawymi rozwiązaniami, dowiedzieć się, na czym polega praca biblioteki większej niż nasza biblioteka szkolna. Bibliotekarz pokazał inny niż w naszej bibliotece sposób przechowywania lektur, według numerów katalogowych, a także możliwość wypożyczania książek z wykorzystaniem wyszukiwarki katalogowej, a nie w bezpośrednim poszukiwaniu książek na regałach. Podczas zwiedzania biblioteki uczniowie zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną. Zainteresowaniem cieszyło się nowoczesne umeblowanie biblioteki na dwustronnych regałach o różnorodnych kombinacjach, całość ustawienia robiła imponujące wrażenie na czytelnikach. Niektórzy z uczniów zauważyli także z zadowoleniem na półkach w bibliotece większość polskich publikach.

Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zapraszamy do uczestnictwa w podobnych wyprawach w kolejnych latach. Grupa, jak i jej opiekunowie jeszcze raz dziękują Księgarni i Hurtowni za zaproszenie uczniów do siebie i możliwość zapoznana się z pracą, jaką musi wykonać całe mnóstwo ludzi abyśmy mogli wziąć do ręki „zwykłą” książkę. Wyrażamy również swoją wdzięczności dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Starym Mieście, za możliwość przyjęcia grupy i zorganizowania dla niej bardzo ciekawej lekcji bibliotecznej. Szczególne podziękowania kierujemy dla Burmistrza Miasta Słupcy, który nie odmówił prośbie o pomoc przy zorganizowaniu transportu dla grupy.