ODRYSOWYWANIE CIENI

Do tej zabawy potrzebujesz kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każdego, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji.

Podobnie sprawdza się odrysowywanie cienia własnej postaci na wielkim kawałku brystolu lub kredą na chodniku. To doskonały pomysł na zabawę integracyjną dla grupy dzieci.

 

Niby niewielka rzecz, ot zwykły pędzel i pędzelek, oraz niezwykłe opakowanie. Jak niewiele potrzeba, by przedmiot obok którego przechodzimy obojętnie wzbudza ogromne zainteresowanie nadając przedmiotom nowe znaczenie.

Albo czteropak na grejpfruty czy pomarańcze:

Kolejny przykład to wielofunkcyjne torby papierowe w misie – idealne na zakupy:

Owocowy papier toaletowy, idealna dekoracja w toalecie:

LODOWE ZABAWY

Propozycja pierwsza:

Do miseczki nalewamy wody, a następnie wrzucamy do niej kilka drobiazgów. Miseczkę wystawiamy na balkon na całą noc lub umieszczamy na jakiś czas w zamrażarce. Gdy woda zamarznie, wyjmujemy bryłę lodu z miseczki.
Do zabawy dokładamy: wodę o różnej temperaturze, łyżeczki, pędzelek, miseczkę z solą. W ten sposób zabawa staje się eksperymentem pokazującym, jak roztapia się lód w przypadku: polania zimną i ciepłą wodą, posypania solą, smarowania pędzelkiem maczanym w ciepłej wodzie. Celem jest oczywiście uwolnienie z bryły lodu wszystkich przedmiotów. Nie należy tylko przesadzić z ilością lodu – zabawa mogłaby się zawczasu znudzić.

 

Propozycja druga:

Przygotowujemy kolorową wodę. Możemy to zrobić, dodając do niej barwników spożywczych, lub namaczając kawałki kolorowej bibułki. Wodę zamrażamy w foremkach do lodu. Powstałe kolorowe kostki dajemy dziecku do zabawy, najlepiej z łyżeczką i ciepłą wodą.
W tej zabawie możemy zrobić obrazek: kostki układamy na chłonnym podłożu, np. wacikach lub chusteczkach higienicznych i zostawiamy do roztopienia, a następnie wyschnięcia.

Źródła: zabawyzdzieckiem.pl, dzieciakiwdomu.pl.

Autorzy: L.Sieczkowska