Czas wolny  w domu można również  spędzić aktywnie. Zabawy ruchowe poprawiają koncentrację  uwagi, ćwiczą  zapamiętywanie, koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność fizyczną. Zapraszamy  dzieci wspólnie z rodzicami do zabawy.

BUTELKOWY SLALOM

Uważacie, że poruszanie się slalomem jest  łatwe ? To spróbujcie  to zrobić z zawiązanymi oczami!

Zasady: Zaczynacie od rozstawienia 2 butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i  zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie  mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej butelki. Gdy uda się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę (butelkę) i tak do momentu, aż skończą się w domu plastikowe butelki.

RZUCAMY DO  CELU

Prosta, ale zajmująca zabawa – Na  podłodze stawiamy miskę lub wiaderko  i wrzucamy do niego piłeczki, balony lub kulki zrobione ze starej gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.

ZABAWA Z PIŁKĄ- PIŁKA I KOLORY

Rzucamy  do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło ,,czarny’’ piłki nie wolno złapać. Jeśli jednak  uczestnik złapie piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie, np. 10 podskoków.

ZABAWY ZE SZNURKIEM

Do zabawy będzie potrzebny sznurek  długości minimum 1,5 metra. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego  dowolny kształt.

Zadań może być wiele:

• spacer po  sznurku uważając by z niego nie ,,spaść’’,
  • przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną stronę, raz na drugą stronę np. na jednej nodze,
  • przejście  po sznurku stopami, tyłem, bokiem.

OJCIEC WIRGILIUSZ

Cel: znaczenie słowa ,, NIE ‘’

Tata może odegrać rolę ,,Ojca Wirgiliusza”. W jej trakcie ,, Ojciec’’ wydaje polecenia w rodzaju: ,,Ojciec Wirgiliusz mówi: rób… (wymienia czynność, np. 3 skłony, klaszcz, podskakuj itp.), nie rób tego’’. Dzieci wykonują polecenia, słuchając szczególnie uważnie  poleceń  z ,, nie’’. Jeśli po  wypowiedzeniu przez ,,Ojca’’ słówka  ,,NIE” kontynuują rozpoczętą wcześniej czynność, odpadają z gry.

A teraz trochę  łamigłówek, które  rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, poczucie estetyki, sprawność manualną.

WIOSENNY BUKIET

Materiały: kredki, plastelina, bibuła, klej, kartka z bloku technicznego.

Narysuj wiosenny bukiet według określonej instrukcji:

1. Bukiet składa się z pięciu  kwiatów.
  2. Trzy kwiaty są jednakowe.
  3. Kwiaty jednakowe nie są obok siebie.
  4. W bukiecie nie ma żółtych kwiatów.

MATEMATYCZNA ZAGADKA— BUDOWANIE FIGUR

W tej zabawie  możesz wykorzystać patyczki kosmetyczne – 20 patyczków (co najmniej).

Z 12 patyczków można ułożyć  5 kwadratów  (jeden duży i cztery małe, rysunek  powyżej). Ile  kwadratów można utworzyć używając 20 patyczków? Patyczki  nie mogą być złamane lub zgięte i mogą stykać się tylko końcami.

Ile trójkątów, prostokątów utworzysz z 12, 20 patyczków?

ZABAWKI Z MATERIAŁÓW EKOLOGICZNYCH

MOTYL Z ROLKI PO PAPIERZE TOALETOWYM

Materiały: rolka po papierze toaletowym, kolorowy papier, nożyczki, klej, ołówek, pisaki.

Wykonanie:

1. Rolkę oklej papierem kolorowym.
  2. Na rolce namaluj buźkę motyla, oczy, przyklej wycięte czułka.
  3. Z kolorowego papieru wytnij skrzydła o dowolnym kształcie.
  4. Skrzydła możesz ozdobić w dowolny sposób: kolorując je, malując różne wzorki czy przyklejając różne kształty z kolorowego papieru.
  5. Przyklej skrzydła do rolki i GOTOWE.

ŻABKI Z ROLKI PO PAPIERZE TOALETOWYM.

Materiały: rolka po papierze toaletowym, papier kolorowy, zszywacz, klej, nożyczki, farby.

Wykonanie:

1. Rolkę zszywamy z jednej strony i malujemy zieloną farbą.
  2. Z zielonego papieru wycinamy łapki, z różowego długi język, z białego lub czarnego wycinamy oczy. Wycinamy narysowanego owada.
  3. Elementy przyklejamy do rolki.

Źródło: zabawyzdzieckiem.pl

Autor: A.Górka.