W poniedziałkowe popołudnie w bibliotece szkolnej miało miejsce magiczne wydarzenie czytelnicze, czyli spotkanie autorskie z byłym Rzecznikiem Praw Dziecka – panem Markiem Michalakiem.

 

Pan Michalak pracuje z dziećmi i dla dzieci, cała jego droga zawodowa związana jest ze sprawami dzieci i dzieciństwa, a każda z jego publikacji dotyczy spraw i praw dziecka. Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, jak i autor książek dla dorosłych i dzieci.

Z kolei na naszym spotkaniu rozmawialiśmy o …

Opowieści o tym, co w życiu ważne”, czyli wyjątkowej książce dla dzieci stworzonej z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Autor przedstawia w niej wartości ponadczasowe i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika.

Nic więc dziwnego, że uczniowie mieli wyjątkową okazję do wspólnej dyskusji o wartościach, sile uczuć i słów. A pan Marek odpowiadał na pytania, jak i wyjaśniał takie pojęcia jak: miłość, szacunek, odwaga czy tolerancja. Prowadzący z naturalną lekkością wprowadził uczniów w problematyczne tematy i razem z nimi próbował ustalić schemat możliwych rozwiązań, a sami uczestnicy zaskoczyli go błyskotliwością swoich pomysłów i aktywnie brali udział w dyskusji.

Warto przypomnieć, że Firma Ateneum, czyli największy polski dystrybutor książek, gier, zabawek i artykułów papierniczych, przygotował zestawienie top 10 najlepiej sprzedających się książek w listopadzie 2022 roku, w którym książka autora – zajęła 2 miejsce. 🙂

Autor opowiedział również o nadzwyczajnym odznaczeniu, jakim jest Order Uśmiechu (jest to jedyne odznaczenie, które dzieci przyznają dorosłym) … To właśnie uczestnicy naszego spotkania, mieli niepowtarzalną okazję do przymierzenia Orderu Uśmiechu – pod czujnym okiem pana Marka i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Warto wspomnieć, że dzieci nie wypuściły pisarza bez odpowiedzi na ich pytania. Dzięki czemu miały okazję poznać pewne „smaczki” z zawodu pisarza, dowiedzieć się jak wyglądał proces twórczy „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, jak i dowiedzieć się w “sekrecie” o nadchodzącej nowej książce autora. Po oficjalnej części uczniowie zapozowali do pamiątkowego zdjęcia z pisarzem, jak i otrzymali autograf autora w książce czy zakładce.

Ślemy szczere podziękowanie dla pana Marka Michalaka za podzielenie się z nami swoją pasją do pisania, dziękujemy uczestnikom, którzy spisali się na medal swoim aktywnym uczestnictwem na spotkaniu, jak i dziękujemy Księgarni Tuliszków za pomoc przy organizacji spotkania. 🙂

Organizatorzy spotkania: Karolina Waleryszak i Beata Marszałkowska