Dzień  Świętego Walentego  stał się inspiracją do przeprowadzenia w tym dniu lekcji angielskiego poświęconych jakże przyjemnej tematyce walentynkowej. W Sali 213 pani Ksobieraj-Bąkowska zaprosiła uczniów zakochanych w języku angielskim J do udziału w walentynkowych zajęciach.

Celem zajęć było zmotywowanie uczniów  do poszerzenia i wzbogacenia  słownictwa związanego ze Świętem Zakochanych oraz rozwijanie w nich ciekawości językowej.

Uczniowie pracując w grupach zadaniowych   odkrywali i poznawali słówka walentynkowe, rozwiązywali quizy online na temat Święta Zakochanych, dowiedzieli się ciekawych faktów związanych ze św. Walentym, wzięli udział w konkursie muzycznym odgadując tytuły najpopularniejszych angielskich i amerykańskich  przebojów o miłości.

Dodatkowo w czwartek i piątek 14 i 15 lutego uczniowie klas IV-V wzięli udział w szkolnym konkursie walentynkowym . Zadaniem uczestników było wykonanie (dowolną techniką) wykorzystując  własną pomysłowość i zmysł artystyczny kartek walentynkowych. Następnie korzystając z pracowni komputerowej uczestnicy szukali w Internecie  walentynkowych życzeń oczywiście w języku angielskim lub niemieckim, które to wypisywali na swoich walentynkach. Rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród nastąpi na najbliższym apelu. Organizatorkami konkursu były pani Katarzyna Wojtkowiak oraz pani Agnieszka  Ksobieraj- Bąkowska.

A oto kilka ciekawych informacji związanych ze Świętem Zakochanych.

Dlaczego Św. Walenty?

Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który podpisał “Od Twojego Walentego”.

Jak obecnie wyglądają walentynki

Obecnie Dzień Zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie. Wszędzie przybiera bardzo komercyjny charakter (liczne serduszka, kartki, róże). Są jednak pewne różnice, które sprawiają, że Święto w poszczególnych miejscach jest obchodzone w trochę inny, wyjątkowy sposób.

W Ameryce, a właściwie w USA, walentynkowe kartki wysyła się do wszystkich osób obdarzanych sympatią, niezależnie od płci i wieku. Także walentynkowym prezentem obdarować można każdego, wszystkich członków rodziny, przyjaciół, kolegów i koleżanki, nauczycieli, szefów, pracowników. Podstawowym prezentem dla ukochanej od lat są bombonierki, najlepiej w kształcie serca i czerwone róże.
W Anglii istniał zwyczaj przebierania się dzieci za dorosłych i odwiedzania kolejnych domów ze śpiewem. Niewielkie grupki ucharakteryzowanych dzieciaków raczyły słuchaczy piosenkami o miłości, w których cyklicznie powtarzał się motyw: “Dzień dobry, Walenty”. Do popularnych upominków należą kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.
W Walii w dniu Walentynek zakochani obdarowywali się drewnianymi łyżeczkami, zdobionymi w motywy serduszek, kluczy i kłódeczek. Przesłanie było jasne “Otwórz moje serce!”.
W Niemczech symbolem Walentynek niezmiennie pozostają czerwone róże świadczące o miłości i wiecznej świeżości uczucia oraz czekoladowe lub piernikowe słodycze w kształcie serca. Jeśli czekoladki, koniecznie z marcepanu w polewie z mlecznej czekolady, jeśli z piernika, to w polewach lukrowych z miłosnymi wzorkami.

We Francji zamiast kartek jest zwyczaj wysyłania bukietów kwiatów z zaproszeniem na koncert lub do teatru. Natomiast we Włoszech upowszechnił się zwyczaj kupowanie ukochanej osobie odzieży w czerwonym kolorze.

Nieco inaczej Walentynki wyglądają w Japonii. Tam panie obdarowują mężczyzn czekoladkami. Są dwa rodzaje czekoladki “giri-choko” – dawane przyjaciołom i znajomym i czekoladki “Honmei-choko” – dawane tej jednej ukochanej osobie.