16 września 2009 r. O godz. 8.30 pod szkołę podjechał autokar z 33 Bazy Lotniczej w Powidzu aby zabrać klasę integracyjną II a w niesamowitą podróż na lotnisko. Pobyt na lotnisku  i związane z tym atrakcje były przygotowane za zgodą dowódcy 33 Bazy Lotniczej ppłka A. Górnickiego, ppłka M.Gaudyna i opiekuna grupy kapitana Piotra Nowaka.

To była wyjątkowa wycieczka.Rozpoczęliśmy ją od umocowania na bluzach imiennej przepustki osobowej, ktora to upoważniała nas do przekroczenia bramy lotniska. Nasz pobyt rozpoczęliśmy na wieży kontroli lotów, czyli w sercu lotniska. To tam zapadają decyzje kiedy, dokąd,  jaki samolot wyleci, wyląduje i czy w ogóle może lecieć. Obserwowaliśmy pracę kontrolera lotów, który na wielu monitorach obserwował to, co dzieje się na niebie. To tam widać z jakiego lotniska w Polsce startują samoloty, dokąd lecą, na jakiej wysokości. Praca niesamowicie odpowiedzialna . Nic nie może umknąć uwadze  kontrolera. Potem z tarasu widokowego wieży  obserwowaliśmy  ćwiczenia skoczków spadochronowych. Jaki malutki wydaje sie człowiek, kiedy leci na spadochronie. Też byśmy pewnie chcieli tak polecieć, jak ci żolnierze.. Następnie obserwowaliśmy lądowanie rządowego samolotu JAK 40,  którym  przyleciał Dowódca Sił Powietrznych. Po nim lądował samolot transportowy M 28 BRYZA. Z wieży poszliśmy do hangaru, po drodze mijając obelisk, który zostal odsłonięty na lotnisku upamiętniając pobyt Prezydentów siedmiu państw europejskich (Czech, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Wegier, Niemiec i Polski) w Gnieżnie w 1997 r na spotkaniu z Papieżem Janem Pawłem II . W hangarze stał samolot SU 22. Każdy z nas mial możliwość usiąść za jego sterami, co na zdjęciu uwieczniał pan kapitan. Na dodatek mamy jeszce zdjęcie zrobione na skrzydle samolotu – WSZYSCY! Hitem wycieczki było jednak wejście do kabiny pilotów  i części ładunkowej największego na świecie samolotu transportowego  C130 HERCULES. Tego się nie da opisac, to trzeba przeżyć i zobaczyć. Na koniec pobytu nasz opiekun zorganizował konkur wiedzy o lotnisku. Były super nagrody. Każdy z uczestników otrzymal również drobny upominek.

Dziękujemy raz jeszcze Dowództwu 33 Bazy Lotniczej w Powidzu za zorganizowanie nam tak wspaniałej wycieczki – uczniowie i wychowawczynie z klasy integracyjnej IIA.