W klasach 5a,b,c,d,e odbył się cykl lekcji, w których głównym tematem były zwierzęta, czyli Tiere.

Uczniowie mieli okazję poznać nazwy zwierząt – dzikich i domowych, słówka określające cechy charakterystyczne zwierząt  oraz przedstawić i wysłać zdjęcia  swoich pupili-  wraz z opisami w języku niemieckim. Jak się okazało wielu z nas traktuje zwierzaki jako swoich przyjaciół i członków rodziny.

Jednym słowem było na wesoło o zwierzakach, ale nie zabrakło też poważnych tematów: problemu ochrony zwierząt i bezdomności.

Były krzyżówki, śmieszne filmiki z udziałem zwierząt jak i memy przedstawiające zwierzaki- po niemiecku oczywiście jak i zabawne obrazki  zwierzaków. Dla wielbicieli niemieckiego ich zrozumienie nie było żadnym problemem: Kein Problem!

O tym, jak ważny jest szacunek wobec naszych małych przyjaciół i ich ochrona informował krótki filmik edukacyjny , gdyż jak wiemy:

Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę

Filmik o zagrożonych wyginięciem zwierzętach:

Ciekawostka- to warto wiedzieć:

W roku obchodzimy wiele dni poświęconych poszczególnym gatunkom zwierząt. Jest Dzień Psa i Dzień Kundelka, Dzień Kota, Słoni, Tygrysów, Pingwinów, Dzień Zwierząt Laboratoryjnych, Dzień Ryby, Dzień Zwierząt Hodowlanych, Dzień Pszczoły i wiele wiele innych, ale w powszechnej świadomości najbardziej zakotwiczył się październikowy Światowy Dzień Zwierząt, obchodzony czasem cały tydzień (Światowy Tydzień Zwierząt) albo nawet miesiąc (Październik – miesiącem zwierząt)

4 kwietnia to Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

4 października  to Światowy Dzień Zwierząt

Jest to dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska.

W USA ze względu na pandemię koronawirusa- schroniska dla psów i kotów  w wielu stanach pustoszeją .Powód? Ludzie szukają  towarzysza na kwarantannę!

A to na poprawę humoru DO OBEJRZENIA : zwierzaki mogą być naprawdę zabawne J

Dog And Cat Reaction To Toy – Funniest Dog & Cat Toy Reaction Compilation

Ważne: Autorką   ilustracji , która możecie podziwiać na szkolne j stornie jest  nasza utalentowana Nikola Mietz- uczennica kl. 6f.  Danke Nikola für die wunderschöne Zeichnung!

To koniec. Das Ende.

Pozdrawiam Wszystkich  Wielbicieli Języka Niemieckiego i  Zwierząt!

Trzymajcie się zdrowo! Agnieszka Ksobieraj-Bąkowska

DROGI BOŻE, JEŻELI JESTEŚ TAM NA GÓRZE TO SPRAW, BY LUDZIE JUŻ NIGDY WIĘCEJ NIE MĘCZYLI ZWIERZAT !

Tak sobie myślę, OBY SIĘ SPEŁNIŁO.…

.