Zabawy plasteliną, modeliną to jedna z czołowych aktywności rozwijających motorykę małą. Dzieci lepiąc różne kształty, zwierzęta i postacie z plasteliny nie tylko ćwiczą swoje dłonie, ale także rozwijają wyobraźnię, kreatywność, cierpliwość oraz koncentrację uwagi.

WYLEPIANIE KSZTAŁTÓW PLASTELINĄ- PUSTE WZORY

Zabawa polega na wypełnianiu plasteliną konturów obrazka. Można wykorzystać kolorowanki lub samodzielnie narysować, np. motyla, ulubioną maskotkę, krajobraz wiosenny itp.

STEMPELKI Z PLASTELINY

Materiały: plastelina, farby, drewniane klocki lub sztywna tektura, biała kartka.

W tej zabawie możesz wykorzystać wymieszaną i brudną plastelinę – pozostałość po innych pracach plastycznych. Z plasteliny lepimy stempelek o różnym kształcie, np. figury geometryczne, zygzaki, serce itp. Przyklejamy go do drewnianego klocka lub kawałka tektury i malujemy farbami. Tworzymy swój stempelkowi obraz.

PRZYKLEJANIE I ROZCIERANIE PLASTELINY NA SZKLE

Materiały: słoik, plastelina.

W tej zabawie możemy ozdobić słoik na kredki, pisaki lub wykonać  wiosenny wazonik.

Rozgniatanie i rozsmarowywanie plasteliny na szkle dostarcza nieco innych bodźców niż robienie tego samego na kartce. Możecie tworzyć różne wzory, zwierzęta, postacie, krajobrazy. W pracy  tej możecie dodatkowo wykorzystać, np. guziki, kolorowe tasiemki. Sami musicie spróbować i ocenić.

WYKLEJANIE SZLACZKÓW

Zabawa polega na tym, że rysujemy na kartce jakiś  szlaczek. Mogą to być, np. kropki, kreski zygzaki, figury geometryczne lub inne wzory. Zadanie polega na tym, że dziecko wykleja je plasteliną w taki sposób, aby wiernie oddać ich kształt. (kropki są naklejane kulanymi kuleczkami, linie i zygzaki turlanymi wałeczkami).

Zabawę tą można w łatwy sposób modyfikować i dostosowywać do wieku dziecka. Starsze dzieci mogą wyklejać bardziej skomplikowane wzory. Może to być tylko kontur, może być też wypełnienie (jeżeli to będzie szlaczek z różnych figur geometrycznych).

WYDRAPYWANKA W PLASTELINIE

Materiały: kartka z bloku technicznego, plastelina, patyczek lub wykałaczka.

Na kartce z bloku technicznego rozprowadzamy palcami w różnych kierunkach kawałki plasteliny aż do uzyskania jednolitej powierzchni. Po zapełnieniu całej powierzchni kartki wydrapujemy  w plastelinie za pomocą patyczków lub wykałaczek  dowolne wzory lub rysunki.

ZGADYWANKA ,, JAKIE TO WARZYWA’’

Jeżeli ta łamigłówka jest dla was za trudna, zaproście do wspólnej zabawy starsze rodzeństwo lub rodziców.

Dzieci spotkały się w ogrodzie. Przeczytajcie uważnie imiona i nazwiska dzieci znajdujące się na wizytówkach. Poprzestawiajcie litery na każdej wizytówce, a dowiecie się, jakie warzywa rosną w tym ogrodzie. Szukając nazw warzyw, wykorzystajcie wszystkie litery znajdujące się na danej wizytówce.

Po rozwiązaniu łamigłówki możecie wykonać swoje ulubione warzywo lub ogród warzywny np. z plasteliny.

Dzień Matki podobno po raz pierwszy w Polsce świętowano 26 maja 1914 roku w Krakowie. Dzień Matki  to święto wyjątkowe, obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich MAM. Data obchodów Dnia Matki  zależy od kraju w którym jest świętowana. W niektórych krajach jest obchodzony 8 marca w Dzień Kobiet. W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja.

Oto kilka propozycji do wyboru.

KWIATY Z BIBUŁY

Materiały: bibuła, wykałaczki lub patyki , klej  nożyczki.

Wykonanie: Z rolki bibuły wybranego koloru odcinamy pasek szerokości 5 cm. Z jednej strony wycinamy płatki. Zależnie od tego, jak to zrobisz uzyskasz inne wzory kwiatków. Możesz postrzępić bibułę nożyczkami, wycinać płatki zaokrąglone, bardziej trójkątne lub zupełnie nieregularne.

Przyklejamy pociętą bibułę do wykałaczki lub patyczka, tak żeby część wykałaczki pozostała bez bibuły.

Pozostałą część wykałaczki oklejamy zieloną bibułą i przyklejamy do niej  listki. Kwiatek gotowy.

WIOSENNY WACHLARZ

Materiały: kolorowy papier -czerwony i zielony, klej, nożyczki.

Wykonanie: Zielony papier zginamy  w harmonijkę  i składamy na pół, sklejamy. Z czerwonego papieru wcinamy tulipany lub inne, wybrane kwiaty i przyklejamy w różnych miejscach do harmonijki.

WIOSENNY OBRAZEK NA PAPIEROWYM TALERZYKU

Czerwone róże w wazonie

Materiały: papierowy talerzyk –okrągły lub prostokątny, kolorowy papier, nożyczki klej.

Wykonanie: Na talerzyku przyklejamy  z zielonego papieru prostokąt lub koło (w zależności od kształtu talerzyka) oraz mały kolorowy wazonik( kolor do wyboru). Talerzyk ma naturalną ramkę, którą możecie pokolorować lub zostawić białą. Z czerwonego papieru wycinamy trzy czerwone kółka, z których robimy ślimaki ( róże). Gotowe serpentyny  rozciągamy i koniuszek zawijamy od spodu. Przyklejamy do wazonu.  Możecie wykonać  inne kwiaty, w wazonie lub bez.

Źródło: pracaplastyczna.pl, dzieciakiwdomu.pl.

Autorzy:  A.Górka.