15 maja 2024 r. wybraliśmy się  na 4 km rajd połączony z grą terenową sprawdzającą zuchową wiedzę.

Zadania na poszczególnych punktach kontrolnych rajdu nawiązywały do kolejnych punktów Prawa Zucha oraz do symboliki znaczka zucha.

Szukaliśmy listów według wskazówek i wykonywaliśmy zadania:

Kolorowaliśmy znaczek zucha i dobieraliśmy właściwe podpisy.

Podkreślaliśmy właściwe odpowiedzi.

Przedstawialiśmy scenki bez słów.

Tworzyliśmy tunel przyjaźni.

Przekazywaliśmy informacje przez „głuchy telefon”.

Najwięcej emocji było podczas próby odwagi. Dzielnie musieliśmy klękać na szyszkach oraz gołą ręką zerwać pokrzywę.  Każdy kandydat na zucha miał wyparzany specjalną miksturą język i wybijane złe wybryki. Na mecie rajdu przy uroczystym ognisku złożyliśmy: Obietnicę Zucha, obietnicę zucha ochoczego, obietnicę zucha sprawnego lub obietnicę zucha zaradnego.

Po Obietnicy zawiązaliśmy krąg przyjaźni i odśpiewaliśmy obrzędową pieśń „Bratnie słowo”. Potem ognisko „harcerskie” zmieniło się w „zwykłe” i można było piec kiełbaski, jeść i „brykać” na świeżym powietrzu.

Nie chciało się wracać do domu.

Sporządziła: Iwona Siupa