W dniu 16.04.2024 r. uczniowie klas 7e i 8b mieli możliwość udziału w wykładach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach XXVII edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań była sztuczna inteligencja.

Na pierwszym wykładzie „Sztuczna Inteligencja (AI) – zagrożenia, perspektywy” poszukiwano odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja niesie ze sobą zagrożenia, czy też prowadzi w kierunku rozwoju medycyny, edukacji oraz przemysłu. Natomiast na drugim wykładzie „Jak sztuczna inteligencja interpretuje obrazy żywności?” można było zapoznać się z wykorzystaniem jej w przemyśle. Pokazano jak AI interpretuje obraz żywności poprzez analizę barwy, tekstury, kształtów i wzorców w celu rozpoznawania, klasyfikowania i prognozowania produktów spożywczych.

Między zajęciami uczniowie mieli możliwość obejrzeć stoiska naukowe i pokazy interaktywne: sposoby ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, pokaz druku 3D, pokaz z ciekłym azotem, poznanie tradycji sokolnictwa, fakty i mity o nietoperzach i wiele innych.

Ostatnie w programie były warsztaty „Bankujemy bezpiecznie! Nowoczesne wymiary bankowości elektronicznej”, które miały na celu przybliżenie młodzieży zasad bankowania, zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa.

 

Sporządziła: Karolina Woźniak