MALOWANIE TKANIN

Potrzebne materiały :

• markery do tkanin lub farby akrylowe,
  • tekturowa podkładka,
  • spinacze lub klamerki,
  • papier i drukarka (jeśli nie chcecie malować „z głowy”),
  • ołówek (opcjonalnie),
  • … i oczywiście koszulka 😊

Jak malować koszulki?

Rozpoczynamy od wybrania wzoru jaki chcemy nanieść na koszulkę (oczywiście możecie pominąć ten krok jeśli potraficie perfekcyjnie pisać i malować). Wybrany motyw drukujemy i wkładamy wraz z tekturową podkładką do środka koszulki. Dzięki temu wzór będzie widoczny przez tkaninę, a malując nie zafarbujemy tylnej części materiału. Spinaczami przypinamy go do koszulki, żeby nie przesuwał nam się podczas malowania.

GRA W GUMĘ

Gra w gumę niesamowicie ćwiczy zmysł równowagi, koordynację ruchową i płynność wykonywanych ruchów. Pozwala na pozbycie się nadmiaru energii, mocno dotlenia organizm, wzmacnia kondycję. Gra uczy zapamiętywania sekwencji ruchów i umiejętności powtarzania dostrzeżonego ruchu.

Guma może okazać się bardzo pomocna podczas nauki geometrii i zaznajamianiu dzieci z podstawowymi kształtami i współpracy w grupie. Prosimy, żeby dana liczba osób uformowała gumę w dany kształt, mniej więcej tak jak na obrazku.

Kolejna opcja: z gumy na podłodze formujemy jakiś kształt i prosimy dzieci, żeby przeszły po nim stopa za stopą, skacząc na jednej nodze itd.

Gumowe zaprzęgi

Do tej zabawy potrzebne będzie kilka gum do skakania. Dzielimy dzieci na grupy, wybieramy przywódców. Do każdej grupy ma wejść określona ilość dzieci, każde trzyma za kawałek gumy. Organizujemy wyścigi, albo polecamy poruszać się w określony sposób: do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo. Dużo śmiechu zagwarantowane. Ze względu na możliwe “ciągnięcie”, polecam raczej dla starszych dzieci.

Rób to co ja

Jedno dziecko pokazuje skok przez gumę, reszta po kolei naśladuje. Można ruchy wszystkich dzieci połączyć i każdy następny uczestnik musi wykonać wszystkie poprzednie ruchy plus dodać swój. Świetny wspomagacz pamięci.

Gumowa przeszkoda

Gumy można użyć jako przeszkody – w takim przypadku trzeba ją przeskoczyć albo pod nią przejść starając się jej nie dotknąć. Uczestnicy zabawy mogą również ułożyć z gumy plątaninę, którą dziecko musi pokonać – również jej nie dotykając.

Lasso

Sposób na urozmaicenie zabawy w berka. Dzieci biegają swobodnie, jedna osoba trzyma gumę – lasso, jej zadaniem jest zarzucić ją na jak największą liczbę uciekających.

G-U-M-A,              GU-MA,             To jest guma.

Żeby zwyczajne dzielenie wyrazów na sylaby lub przeliterowanie lub liczenie słów w zdaniu dzieciom nie zbrzydło, poprośmy je żeby podczas tych czynności skakały przez gumę, tyle razy ile jest sylab, liter w wyrazie, słów w zdaniu.

Utrudnienia – Nie zawsze trzeba skakać “normalnie”. Kiedy dzieci bardzo dobrze opanują zwyczajne skakanie przez gumę, mogą skakać tyłem, bokiem, bardzo szybko, bardzo wolno, podwójnie… Zależy co nam podpowie wyobraźnia.

UDANEJ ZABAWY !!!

Źródło: zabawyzdzieckiem.pl, mamawdomu.pl.