LAURKA NA DZIEŃ MATKI

Potrzebne:

  • kolorowy blok techniczny, papier kolorowy, papier dekoracyjny, pianka dekoracyjna, ołówek, klej, nożyczki, kredki/mazaki/farby, brokat w pisaku lub do posypywania, sznureczki, tasiemki, wstążki i inne elementy do dekoracji

Kolorową kartę z bloku technicznego składamy na pół. W ten sposób powstanie rozkładana karta/laurka. W środku możemy przykleić kartkę z życzeniami, własnoręcznie zrobionym rysunkiem.

Na okładce tworzymy kolorową laurkę okazyjną. Różne kwiatki lub inne kształty wycinamy z pianki dekoracyjnej lub innego papieru i odpowiednio przyklejamy na okładce. Pewne elementy z papieru zamiast wycinać nożyczkami możemy wydzierać palcami – uzyska się ciekawy efekt papieru porwanego, jak to widać na pierwszym zdjęciu. Na tak przygotowanym białym pasku można zrobić napis „Dzień Mamy” lub inny. Możemy okładkę laurki dodatkowo ozdobić brokatem, wstążkami, sznurkami, guzikami. Pewne elementy możemy domalować kredkami, mazakami czy farbami.

 

 PTASZKI Z DREWNIANYCH KLAMEREK

Drewniane klamerki stwarzają niezliczone możliwości kreatywnej twórczości.

Potrzebne będą: drewniane klamerki, kolorowe piórka, kreatywne oczy, pomarańczowa pianka, nożyczki, klej, farba, pędzle.

 

 

 

 

 

 

Klamerki należy pomalować farbą. Po wyschnięciu przykleić do nich oczy, dzioby wycięte z pomarańczowej pianki i piórka. Jeżeli chcecie przypinać ptaszki do gałązek, to należy pamiętać o tym, aby elementy głowy przykleić do odpowiedniej strony spinacza, dokładnie widać to na zdjęciach. Jak widzicie sami pomysł jest bardzo łatwy w wykonaniu i niezwykle uroczy. Do zdjęć wykorzystajcie wiosenne gałązki.

 

SŁOWA NA LITERKĘ …

Wybrana lub wylosowana osoba mówi „A”. Jest to sygnał dla pozostałych uczestników zabawy, że zaczęła w myślach mówić alfabet. Druga osoba odczekuje chwilę i mówi „stop”. W tej chwili osoba mówiąca w myślach alfabet informuje, na której literze się zatrzymała. Uczestnicy kolejno podają po jednym wyrazie zaczynającym się na tę literę. Nie można korzystać ze słowników. Odpada osoba, która nie ma już pomysłów. Gdy w grze biorą udział dwie osoby, oznacza to koniec zabawy.

Grę można utrudnić, mówiąc wyrazy w języku angielskim lub niemieckim.

 

PRZESKAKIWANIE SKAKANKI

Potrzebne: skakanka 🙂

Opisy stylów przeskakiwania przez sznur skakanki:

  • żabka: złączonymi nogami,
  • lajkonik: najpierw jedną nogą, a potem drugą,
  • na jednej nodze: wiadomo, jedna noga przeskakuje, druga jest uniesiona,
  • krzyżak: obiema nogami na raz, przy czym są one skrzyżowane.

Osoba wykonująca skoki musi próbować wskoczyć na środek do kręcącej skakanki i skakać jak najdłużej wybranym stylem. Kiedy skusi, zaczyna skakać kolejna osoba. Jeśli w zabawie biorą udział tylko trzy osoby, to osoba, która skusi, zmienia się z jedną z osób kręcących skakanką.

Uczestnicy zabawy mogą liczyć liczbę skoków – wtedy wiadomo, kto wykonał ich najwięcej. Skacząc różnymi stylami można podzielić zabawę na rundy i liczyć punkty oddzielnie do każdego stylu. Jeśli skakanka jest wystarczająco długa, może skakać równocześnie kilka osób.

 

PCHEŁKI – KTO PIERWSZY?

Potrzebne:

  • zestaw do gry w pchełki (plastikowe płaskie kółeczka w różnych kolorach, w dwóch rozmiarach: małe „pchełki” i duże „rakietki”, miseczka).

Gracze wybierają swój kolor kółeczek. Otwartą miseczkę ustawia się na dywanie, podłodze lub stoliku. Wokół niej, w odległości uzgodnionej przez grających ustawia się „pchełki”. Za pomocą „rakietki” (dużego krążka) każdy z grających powoduje „skok” swojej „pchełki” do miseczki. Każdemu z grających przypada w danej serii tylko jeden „skok”. Jeśli „pchełka” nie wskoczy do miseczki, to gracz w następnej kolejce powoduje skok „pchełki” z miejsca, na które spadła. Wygrywa ten z grających, który pierwszy umieści wszystkie swoje „pchełki” w miseczce.

Uwaga: należy zwrócić uwagę na to, by w grę nie grały maluchy, które mogłyby brać do buzi małe elementy.

 

Źródła: zabawyzdzieckiem.pl, dzieciakiwdomu.pl.

Autorzy: Wychowawcy świetlicy