Kalendarz wydarzeń szkolnych wiąże się ściśle ze zmianami pór roku. Jak więc co roku o tej porze w naszej szkole przygotowuje się kartki świąteczne i nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z bardzo prostymi pracami do wykonana za pomocą origami i nie tylko…

 

1. Kartki świąteczne

Aby dzieci poczuły atmosferę Świąt Wielkanocnych mogą wykonać kartki świąteczne:

Kurczątko – kartka wielkanocna

Wykonaj krok po kroku zgodnie z instrukcją : https://ekodziecko.com/kurczatko-kartka-wielkanocna

Proponowane inne źródło do wykonania kartki wielkanocnej:

 

2. Elementy świątecznego wystroju domu

Pomysły na wykonanie kreatywnych ozdób świątecznych, będące ozdobą każdego domu.

W poniższym źródle dostępne są filmiki instruktażowe:

https://www.thebestideasforkids.com/easter-crafts-for-kids/?fbclid=IwAR1J-3MdYMHP3tX_smoNwCd2WBtkqoIw-e7i8M0rOcis30J2dsEZbMlNTAw

Wiosenne owady- biedronka, pszczółka z rolek po papierze toaletowym:

3. Ozdoby z masy solnej

Składniki na masę solną

 • szklanka mąki
 • szklanka soli
 • około ½ szklanki wody 

W misce wymieszaj mąkę z solą a następnie dodaj wodę (stopniowo, by masa nie wyszła zbyt rzadka) i dokładnie wymieszaj a następnie ugniataj do uzyskania jednolitej gładkiej i elastycznej masy.

 

4. Przygotujcie własne puzzle z rysunków, wycinków z gazet, pocztówek

Potnijcie kilka pocztówek, wymieszajcie elementy i zabawa gotowa. Można układać wiosenne obrazki. Podobnie można zrobić z obrazkiem narysowanym samodzielnie lub wycinkiem z gazety. Cienką kartkę najpierw należy nakleić na tekturę lub gruby brystol.

5. Posiejcie

 • rzeżuchę w skorupkach jajek
 • nasionka kwiatów, warzyw lub kiełki

Przepyszna rzeżucha posiana w skorupkach od jajek– rozweseli każde śniadanie- zwłaszcza, jeśli będzie można samodzielnie przystrzyc jej fryzurkę! Polecamy jako smaczną i zdrową, wiosenną ozdobę stołu!

Materiały i przybory:

 • skorupki od jajek
 • kartonowe opakowanie po jajkach
 • nożyczki
 • wata
 • nasiona rzeżuchy
 • woda
 • czarny marker

6. Gra w statki

Gra w statki to bardzo popularna gra, przeznaczona dla dwóch osób. Nie wymaga specjalnego sprzętu i akcesoriów. Właściwie wystarczy jedynie kartka w kratkę i długopis.

Gra może się toczyć zarówno na kartce papieru, jak i specjalnej planszy. Każdy z graczy posiada po dwie plansze o wielkości, zazwyczaj, 10×10 pól. Kolumny są oznaczone poprzez współrzędne literami od A do J i liczbami 1 do 10. Na jednym z kwadratów gracz zaznacza swoje statki, których położenie będzie odgadywał przeciwnik. Na drugim zaznacza trafione statki przeciwnika i oddane przez siebie strzały. Statki ustawiane są w pionie lub poziomie, w taki sposób, aby nie stykały się one ze sobą ani bokami, ani rogami. Okręty są różnej wielkości i zazwyczaj więcej jest jednostek o mniejszej wielkości, np. gracze mogą posiadać po jednym czteromasztowcu wielkości czterech kratek, dwóch trójmasztowcach wielkości trzech kratek, trzech dwumasztowcach o wielkości dwóch kratek i po czterech jednomasztowcach.

Trafienie okrętu przeciwnika polega na strzale, który jest odgadnięciem położenia jakiegoś statku. Strzały oddawane są naprzemiennie, poprzez podanie współrzędnych pola (np. B5). W przypadku strzału trafionego, gracz kontynuuje strzelanie (czyli swój ruch) aż do momentu chybienia. Zatopienie statku ma miejsce wówczas, gdy gracz odgadnie położenie całego statku. O chybieniu gracz informuje przeciwnika słowem „pudło”, o trafieniu „trafiony” lub „(trafiony) zatopiony”. Wygrywa ten, kto pierwszy zatopi wszystkie statki przeciwnika.

7. Wędka i rybki – zrób to sam!

Do wykonania wędki potrzebne są:

 • patyk,
 • elastyczny sznureczek,
 • magnes,
 • coś czym zamocujemy magnes do sznureczka (tu wykorzystane klipsy do ręczników zakupione w Rossmannie).

Do wykonania rybek:

 • klipsy biurowe,
 • papierowe rybki.

Wędka i rybki to zabawka dla dzieci prosta w wykonaniu i dająca dużo radości.

Źródła:

 

Autorzy: I.Siupa, A.Górka, M.Chakrar.