Drodzy Rodzice i Uczniowie!

W tak trudnym i wyjątkowym, dla nas wszystkich czasie, kiedy trzeba zagospodarować dzieciom czas w domu, nie zapomnijmy o wspólnych zabawach.

Chcielibyśmy zaproponować Państwu kilka zabaw, które nie wymagają większego przygotowania.

„Państwa/ Miasta dla najmłodszych”

– kartki,
– długopis.

Najbardziej znana gra z wykorzystanie kartki i długopisu. Ze starszymi dziećmi można wykorzystać wersję klasyczną. Młodszym dzieciom zaproponujcie grę z wykluczeniem podania Państwa ( może to być dla nich za trudne i zniechęci do dalszej gry).

 

„Kalambury”

– kartka,
– długopis.

Niezawodna gra łącząca ze sobą aktywność fizyczną i umysłową.
Ważne by hasła były dostosowane do wieku dziecka. W grze biorą udział dwie drużyny, a każda z nich powinna liczyć co najmniej 2 osoby. Gra polega na odgadywaniu haseł przedstawianych za pomocą gestów lub rysunków przez jednego z członków drużyny.

„Stop klatka”

– dobra muzyka.
Dziecko/dzieci tańczą do wybranej muzyki, w pewnym momencie wyłączamy muzykę, dzieci próbują stać bez ruchu w przyjętej przez siebie pozycji. Zabawa trwa do kiedy dziecko/dzieci mają chęć.

„Figury geometryczne”

Potnijcie dzieciom z kolorowego lub białego papieru figury geometryczne różnego rozmiaru. Niech powstaną z nich najróżniejsze obrazki według wyobraźni dziecka.

 „Wierszyki – masażyki” dla małych, średnich i dużych 

Te dłuższe można spisać sobie na kartkę, zanim nauczymy się na pamięć. Można je wykonywać w parach, można w więcej osób, siedząc jeden za drugim wszyscy wykonują masaż jednocześnie. Podczas masażyku można leżeć na brzuchu, lub wykonywać go w pozycji siedzącej.

 

Tęcza na talerzu:

Do talerzyka na zupę nalać mleka, na to kilka kropel obok siebie barwnika jadalnego w płynie, a na to przyłożyć patyczek do uszu, który został namoczony w płynie do mycia naczyń. Obserwować co się wydarzy, rozmawiać o kolorach.

 

Mały architekt

Kreatywne zabawy dla dzieci obejmują także takie pomysły. Wydrukować kilka obrazków wspólnie z komputera z np. Pałacem Kultury, Wieżą Eiffla itp., rozłożyć makaron spaghetti (surowy), pianki takie do jedzenia albo plastelinę i próbować budować te konstrukcje razem (łącząc kawałki makaronu z piankami). Pianki- jeśli dziecko może je jeść, bo dzieci lubią podjadać w czasie tej zabawy, a jeśli nie uznajecie zabawy jedzeniem, to zamiast makaronu mogą być patyczki do uszu albo zwykłe patyki.

 

Buzia jako pędzelek:

Ostrzegam – może być dość brudno po zabawie. 🙂 Zabawa dla dzieci przy stoliku, na kartce papieru wycisnąć po kilka kropel różnych farbek do malowania. Nie potrzebujemy pędzelków, a słomek – zadaniem jest tak mocne dmuchanie w słomkę aby rozwiać farbkę (wychodzą takie mini fajerwerki).

 

Autor: L.Sieczkowska