Tydzień Bibliotek to czas, w którym biblioteki wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich czytelników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, warsztatów czy zajęć czytelniczych.

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto to zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od lat oznacza początek Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło wydarzeń czytelniczych to: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”, bo – jak mówi autorka hasła Jolanta Poważyńska z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu – „Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać”.

Święto to ma na celu promocję bibliotek i czytania. Nie jest więc zaskoczeniem, że Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od wielu lat, a biblioteka szkolna miała dla swoich czytelników kilka ciekawych czytelniczych wydarzeń… 🙂

Zajęcia czytelnicze dla uczniów klas drugich

Tradycją naszej szkolnej biblioteki stało się, że uczniowie Koła Bibliotecznego ze klas starszych czytają, swoim młodszym kolegom. Głośne czytanie jest niepowtarzalną okazją do budowania więzi między uczniami, jak i daje okazję do wspólnego spędzenia czasu. Tym razem na forum klasowym odczytano bajkę pt:„Bajka o Kasi, biedronce i potworach”. Bajka dotyczyła lęku przed ciemnością i wytworami wyobraźni dziecka. Podpowiada jak radzić sobie ze strachem przed ciemnością i jak go pokonać (np. układając przedmioty, by w mroku nie przybierały przerażających kształtów czy włączając lampkę). Uczniowie wspólnie przeprowadzili otwartą dyskusję, w której mieli okazję wymienić się przemyśleniami odnośnie poznanego tekstu. Przytaczali, także znane im przykłady z własnego życia.

Warsztaty biblioteczne

W ramach współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteka Publiczną w Słupcy  uczniowie 7 b byli uczestnikami niecodziennych zajęć, pt.: „Edu Skrzynka – recykling. Warsztaty czerpania papieru”. Młodzież na chwilę w swojej wyobraźni przeniosła się  do średniowiecznego młyna papierniczego i poznała krótką historię powstania papieru i papiernictwa. Następnie podzielona na 6 grup, mogła kontynuować swoją średniowieczną podróż. Uczniowie sami czerpali kartkę po kartce – specjalną techniką, używając wody, celulozy, sita, wałka i specjalnego kopyta. Na zakończenie spotkania cała klasa udała się na zwiedzanie biblioteki. Najbardziej spodobał się… Kącik Malucha. 🙂

W ramach współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Publiczną Filia w Słupcy  uczniowie 1 c byli uczestnikami zajęć, pt.: „Poznajemy i nazywamy uczucia”. Podczas spotkania bibliotekarz odczytał dzieciom bajkę „Uczucia” autorstwa Libby Walden. Uczucia to bardziej rozbudowana wersja emocji. Są trwalsze niż emocje i nieco bardziej skomplikowane, a istotną rolę w ich powstawaniu mają myśli, wartości i przekonania. Uczestnicy spotkania wraz z prowadzącym przeprowadzili głośną rozmowę o uczuciach, jakie znają, jak i doradzali sobie na forum grupy, jak sobie z nimi radzić, czy jak je interpretować. Bibliotekarze w ramach nagrody dla pierwszoklasistów za aktywność na zajęciach,  przeprowadzili krótką prezentację Genibot’a, jak i zaprosili uczniów na kolejne warsztaty.

Akcja czytelnicza „Spotkanie w świecie baśni”

W środowe popołudnie dla uczniów klas czwartych odbył się Wieczór biblioteczny, na którym pani Beata Marszałkowska odczytała wybrane przez uczestników baśnie, a następnie to uczniowie chętnie odczytywali ulubione fragmenty z podziałem na role. Uczestniczy spotkania, mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z baśniami z całego świata i sami przedstawiali swoje ulubione baśnie.

W czwartkowy poranek biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas trzecich na lekcje biblioteczne, pt.: „Bajkowy poranek”. Uczestnicy spotkania w pierwszej kolejności odsłuchali bajkę „Telefony alarmowe” autorstwa Beaty Ostrowickiej, następnie wzięli aktywny udział w dyskusji prowadzonej przez bibliotekarza. Odczytana bajka, miała na celu przypomnienie listy numerów alarmowych oraz  sytuacji, w jakich należy je używać. Uczestniczy aktywnie przedyskutowali szereg nietypowych zdarzeń i wymieniali się pomysłami szybkiego reagowania na zagrożenie życia

Wszystkim uczestnikom tegorocznych wydarzeń czytelniczych organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek serdecznie dziękujemy i zachęcamy do jak najczęstszego czytania i odwiedzania Biblioteki Szkolnej. 🙂