W piątek 7 grudnia już po raz kolejny spędziliśmy miły wieczór w bibliotece szkolnej. Tegoroczne spotkanie z racji zbliżających się świat przybrało charakter magicznego świątecznego wieczoru. Po serdecznym powitaniu wszystkich uczestników przez opiekunów grupy i zaproszeniu do wspólnych zabaw oraz rozmów, rozpoczęliśmy od przeniesienia się w świat literatury.

W pierwszej kolejności pani Karolina Waleryszak zabrała słuchaczy w zaczarowany świat „Opowieści na Boże Narodzenie” czytając im opowiadanie pt. „Wigilijna niespodzianka”, które spowodowało swym humorem i ciekawą interpretacją tekstu salwy śmiechu wśród uczestników. W krainie książek zabrała dzieci także pani Małgorzata Spychała, która przedstawiła im baśń H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Wzruszająca baśń stworzyła idealną atmosferę do poważnej rozmowy o osobach potrzebujących pomocy. Być może takie osoby są bardzo blisko nas, trzeba tylko tak patrzeć, aby je dostrzec. Pomyśleć co możemy zrobić, aby ten czas był naprawdę magiczny, również dla tych osób.

Kolejnym etapem wspólnej zabawy były kalambury, uczestnicy rysowali i odgadywali przygotowane hasła dotyczące postaci z bajek oraz tytuły bajek. Uczniowie wykazali się wspaniałą precyzją w rysowaniu i szybkością w odgadywaniu haseł, ale przede wszystkim znajomością starych, dobrych bajek takich jak: Bolek i Lolek, Myszka Miki, Garfield czy Pikachu, Zygzak Mcqueen itp. Okazało się, że kalambury to właśnie był hit tegorocznego wieczoru w bibliotece. Strzał w dziesiątkę gwarantujący wspólną wspaniałą zabawę, zarówno dla młodszych jak i nieco starszych uczestników spotkania.

Następnie uczniowie z niemałym zachwytem wysłuchali opowiadania „Sopelek” w wykonaniu p. dyr. Agnieszki Orchowskiej. Jak zawsze pani dyrektor podzieliła się z uczniami ciekawymi informacjami z własnego dzieciństwa oraz przeprowadziła ciekawą pogawędkę na temat przygotowań świątecznych, dań goszczących na stołach wigilijnych.

Pani Karolina zaskoczyła uczniów zabierając  ich do świata ciekawostek technicznych, tym razem dotyczących muzyki. Uczniowie mieli szanse zobaczyć na własne oczy adapter, walkmana, kasety czy płytę winylową. Dowiedzieć się i zaobserwować jak adapter odczytywał ścieżki dźwiękowe oraz w jaki sposób można na nim decydować między innymi o prędkości wysłuchiwanego dźwięku. Małe spotkanie z techniką wywoływało lada entuzjazm wśród zebranych, jednak najlepszą atrakcją była możliwość dotknięcia i obejrzenia kilku płyt winylowych. Uczniowie sami wybierali płyty, których mogli wysłuchać. Bawili się ścieżką dźwiękową piosenek z „Akademii Pana Kleksa” i nie tylko.

Podczas gdy można było wysłuchać utworów z płyt, uczestnicy zostali zaproszeni do dalszej zabawy. Pani Małgosia rozpoczęła z uczniami wspólne ubieranie choinki, która znajduję się w bibliotece szkolnej. Było to nie lada wyzwanie, bo polegało na pokolorowaniu wcześniej przygotowanych bajkowych papierowych bombek. Zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy ambitnie wzięli się do działania, wiedzieli że każda bombka trafi na choinkę, dlatego podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem.

Na zakończenie uczestnicy przenieśli się jeszcze w inną formę świata literackiego, a mianowicie mogli obejrzeć wyświetloną bajkę „Wigilijna Opowieść Myszki Miki”. Jak na każdym miłym spotkaniu, poza wieloma atrakcjami i niespodziankami uczestnicy mieli możliwość skorzystania ze słodkiego poczęstunku. Na zakończenie dzieci przyznały, że ten wspólny wieczór był bardzo udany i należy go w przyszłym roku powtórzyć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę w organizacji przedsięwzięcia.