Książki budują wyobraźnię dzieci, budują ich osobowość…” – Małgorzata Musierowicz

 

W tym roku po raz drugi uczniowie z naszej „Trójki” wzięli udział w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady. Nasze spotkanie z bohaterami powieści pani Małgorzaty odbyło się przed świętami Wielkanocnymi. Ze względu na towarzyszącą nam atmosferę wiosennych prac postanowiliśmy wspólnie z rodziną Żaków i naszym Bobciem przygotować się do Wielkanocy i pomalować pisanki.

Nasze czytelnicze spotkanie 11 kwietnia rozpoczęły panie bibliotekarki: Ewa Kistela i Karolina Waleryszak oraz pani Marlena Sufleta– nauczycielka języka polskiego, które przygotowały prezentację książek wchodzących w skład Jeżycjady – cyklu powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz.
Następnie uczniom klasy 4b zaprezentowano wywiad z pisarką oraz krótką biografię pani Musierowicz i ciekawostki z jej życia, odbyła się bardzo interesująca i żywiołowa dyskusja na temat autorki oraz bohaterów lektury pt. „Opium w rosole”. Po części wstępnej przeszliśmy do głośnego czytania powieści pt. „Szósta klepka”. Pani Marlena Sufleta zabrała dzieci do Poznania,
do ciepłej, pełnej miłości rodziny, która mimo konfliktów potrafi się wzajemnie wspierać w trudnych chwilach i pokazuje, że więzi rodzinne to prawdziwy skarb, dający człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

W kolejnym dniu naszej czytelniczej akcji w klasie 5e pani Ewa Kistela przeprowadziła inspirujące zajęcia biblioteczne „W świecie Jeżycjady- wprowadzenie do twórczości M. Musierowicz”. Uczniowie pod okiem pani Ewy zaprojektowali i wykonali prezentację multimedialną o autorce oraz o wybranej książce.

Spotkania z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz były bardzo przyjemne zarówno dla osób, które czytały teksty, jak i dla odbiorców. Pamiętajmy, że czytanie łączy pokolenia, a więc czytajmy książki, bo one budują wyobraźnię i naszą osobowość.

Opiekunki akcji: Karolina Waleryszak i Marlena Sufleta