22 października 2018 roku klasy VIII A i VII D wyruszyły do Poznania, aby poznać fakty związane z odzyskaniem przez Wielkopolskę niepodległości,  w miejscu  wydarzeń. W programie wycieczki była też wizyta w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w którym obejrzeliśmy spektakl pt.: „Zemsta”, adaptację komedii Aleksandra Fredry.

Zwiedzanie stolicy naszego regionu rozpoczęło się od spotkania z przewodnikiem pod pręgierzem na Starym Rynku. Ubrany w mundur powstańczy przewodnik postanowił potraktować młodzież jak rekrutów wojska powstańczego, ćwicząc ich spostrzegawczość, czujność i tężyznę fizyczną podczas przemarszu ulicami miasta. W trakcie odwiedzania kolejnych miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim poznawaliśmy sylwetki powstańców oraz fakty związane z I wojną światową oraz powstaniem wielkopolskim. Ostatnim punktem programu było podsumowanie, podczas którego uczniowie zaznaczyli na mapie Wielkopolski miejscowości objęte walkami.

Następnym punktem programu wycieczki był posiłek w restauracji w Starym Browarze, do którego pomaszerowaliśmy z werwą dobrze przeszkolonego oddziału.

Spektakl Fredrowskiej komedii był doskonałym uzupełnieniem wiedzy historycznej, której sporą dawkę otrzymaliśmy w tym dniu.

Opiekunkami wycieczki zorganizowanej przez panią Urszulę Balewską w ramach projektu Niepodległa, były panie Maria Karnowska i Karolina Kosińska.