„Zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.”

Dziś przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku Światową Stolicą Książki jest Tbilisi (Gruzja), natomiast nie zapominajmy, że w 2016 roku to nasz Wrocław piastował to stanowisko.

Tradycyjnie dziś w pełni swoją uwagę poświęcamy dla promocji literatury i czytelnictwa, a także to idealny moment do poruszania problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

Polski Komitet ds. UNESCO uświadamia, że:

„W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.”

Dziś mamy idealny moment do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa kulturowego. UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych. #WorldBookDay

Zachęcamy czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą lekturą w dłoni! Pamiętajmy, że dzieląc się pasją do książek, stajemy się częścią wspólnoty – również międzynarodowej. 🙂

Źródło: