W obecnym roku szkolnym, biblioteka brała udział w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek Szkolnych w roku szkolnym 2023/2024. W ramach tego programu, biblioteka przeprowadziła poniższe działania:

„Klub Pożeraczy Książek”- karta lojalnościowa twojej biblioteki

Biblioteka zorganizowała wyjątkową zabawę czytelniczą skierowaną do dzieci, aby zachęcić uczniów do częstszego kontaktu z książkami oraz poszerzyć ich zaangażowanie w życie biblioteki szkolnej. Uczestnictwo w akcji pozwoliło uczniom rozwijać swoje umiejętności czytelnicze, poszerzając zarazem zasób słownictwa i poprawiając płynność czytania. Czytanie różnorodnych książek pobudzało wyobraźnię uczniów, umożliwiając im przeniesienie się w światy pełne przygód, magii i fascynujących postaci. Zabawa związana z czytaniem książek i zdobywaniem kolejnych poziomów na „karcie lojalnościowej” bardzo motywowała innych uczniów do rywalizacji. Sprzyjała także  integracji uczniów poprzez wspólne dyskusje na temat przeczytanych książek. Organizowaliśmy spotkania, na których dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami, rekomendowały ulubione tytuły i wzajemnie inspirowały do sięgania po nowe lektury.

Za każdą przeczytaną  książkę uczniowie zdobywali nowy poziom wtajemniczenia, co dodatkowo motywowało ich do kontynuowania przygody z literaturą. Każdy poziom był nagradzany symbolami biblioteki, co sprawiało, że dzieci z entuzjazmem dążyły do osiągnięcia kolejnych etapów. A sama biblioteka wyłoniła trójkę Pożeraczy Książek (Foks Gabriel, Wyszyńska Zuzanna oraz Kędzierska Łucja).

Zabawa czytelnicza stała się nie tylko formą rozrywki, ale przede wszystkim wartościowym elementem edukacyjnym, który wzbogacił życie szkolne naszych uczniów. Dzięki niej dzieci odkryły radość z czytania i korzyści płynące z literatury, co mamy nadzieję, zaowocuje trwałą miłością do książek.

„Bookflix” – prezentujemy książki polecane przez uczniów

Przeprowadzona wśród uczniów akcja czytelnicza „Bookflix” pokazała, jak dużą rolę odgrywają rekomendacje rówieśników w wyborze książek. Najczęściej polecane były serie “Wojownicy” oraz “Zwiadowcy”, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Starsze czytelniczki często wskazywały na serię “Rodzina Monet”, która zdobywa coraz więcej zwolenników wśród młodego pokolenia. Młodsi uczniowie preferują takie tytuły jak “…-piętrowy domek na drzewie”, “Bakugan”, “Przygody Elmera”, “Martynka”, “Gang słodziaków” oraz serię przygodowych książek o zwierzętach “Zaopiekuj się mną”. Te pozycje są dla nich szczególnie atrakcyjne i cieszą się dużą popularnością. Warto również zaznaczyć, że wśród polecanych książek znalazły się klasyczne lektury, takie jak “Akademia Pana Kleksa”, “Hobbit”, “Narnia” oraz “Tajemniczy ogród”, które wciąż są chętnie czytane przez uczniów. Akcja uwidoczniła zróżnicowane gusta czytelnicze uczniów oraz pozytywny wpływ  rekomendacji rówieśników na ich wybory literackie.

Uczniowie polecali sobie książki dla dzieci i młodzieży, ponieważ są one zrozumiałe, ciekawe, rozwijają wyobraźnię, uczą wartości, pozwalają identyfikować się z bohaterami i są łatwo dostępne, a przygodowe historie dodatkowo uczą rozwiązywania problemów, promują odwagę, poszerzają horyzonty i wzmacniają więzi społeczne. Podsumowując, polecanie sobie książek dla dzieci i młodzieży przez uczniów jest naturalnym sposobem na dzielenie się wartościowymi i interesującymi lekturami, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale także wspierają rozwój emocjonalny i intelektualny młodych czytelników.

W bibliotece damy ci spokój

Zawsze promowaliśmy koncepcję biblioteki przyjaznej i otwartej. Bibliotekarze wielokrotnie przekonują uczniów, że biblioteka to ich miejsce w szkole, gdzie „nie stawiamy stopni” i „do niczego nie zmuszamy”. W naszej szkole – biblioteka jest przedstawiana jako bezpieczne miejsce, azyl od nadmiaru bodźców, gwaru i stresu. To przestrzeń, w której uczniowie mogą się wyciszyć i odpocząć psychicznie, czyli „Zmysłoczuła biblioteka”. W tym roku szkolnym organizowane były przerwy na czytanie, puszczana była muzyka rekreacyjna, tworzone były tematyczne dekoracje biblioteczne i organizowane były spotkania Klubu Przyjaciół Biblioteki z młodszymi czytelnikami.

Biblioteka jest również miejscem, w którym uczniowie mogą dowiedzieć się czegoś nowego. Przykładem tego jest akcja „Kalendarz Świąt Nietypowych”, która uświadamia uczniów o różnych świętach przypadających na poszczególne dni kalendarza.

Nasza biblioteka pełni wiele ról: jest naturalnym, codziennym schronieniem od nadmiaru bodźców szkolnego gwaru, stanowi podstawowe źródło informacji, a także podkreśla rolę czytania jako wartościowej alternatywy dla korzystania z telefonu. Bibliotekarze zaznaczają, że czytanie jest jednym z najefektywniejszych sposobów odpoczynku i pozbywania się stresu.

Ogólnopolskie Wybory Książek 2024 – uczniowie z całej Polski wybiorą ulubione książki

Głosowanie odbyło się w bibliotece szkolnej, gdzie uczniowie mieli okazję oddawać swoje głosy na każdej przerwie międzylekcyjnej. Wszyscy mieli pełną swobodę w wyborze książek – wypełniali karty samodzielnie lub z pomocą kolegów. Dzięki temu w bibliotece wrzało od dyskusji na temat różnorodnych tytułów, od typowo przygodowych czy fantastycznych po literaturę młodzieżową dla dziewczyn.

W tym czasie uczniowie z Klubu Bibliotecznego organizowali krótkie spotkania czytelnicze, podczas których doradzali sobie nawzajem literaturę oraz wymieniali się swoimi czytelniczymi przeżyciami. Takie inicjatywy sprawiły, że atmosfera w bibliotece była wyjątkowo żywa i sprzyjała odkrywaniu różnorodnych czytelniczych gustów. To nie tylko wzbogaciło czytelnicze doświadczenia uczniów, ale również wzmocniło ich pasję do literatury, ukazując wartość wymiany opinii i wspólnego odkrywania książek.

Wybory książek – link do szkolnej strony wydarzenia

Link do artykułu na stronie organizatora

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział we wspólnej czytelniczej podróży. 🙂