To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

Autor ilustracji: Dawid Ziółkowski, kl. 2e

Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbyła się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja,Polska, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone.

 

Poniżej przedstawiamy projekt baśni, wzbogacony o autorskie ilustracje naszych uczniów. Jest to efekt zeszłorocznego projektu “Baśnie Andersena, widziane oczami czytelnika.” dla uczniów klas 1- 3. Baśń tą można wykorzystywać w domowym zaciszu.

H.C.Andersen – Calineczka

 

Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają pamięć i wyobraźnie, uczą kojarzenia faktów czy logicznego myślenia. Zaszczepiając w młodym wieku miłość do czytania dbamy o rozwijanie zainteresowań.

Oto 21 cytatów – słynnych pisarzy, którzy promują czytanie w każdym wieku.

21 cytatów- słynnych pisarzy

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to dzień, w którym ważne jest rozpowszechnianie książek oraz wspieranie dzieci, aby je czytały. Rodzice, nauczyciele, drodzy uczniowie… pamiętajmy to my wprowadzamy w nasze życie książki, dlatego już dzisiaj proponujemy spędzić wieczór z lekturą. #zostańwdomu

Autor zdjęcia: Paulina Rubajczyk, kl 8a

 

 

Źródła:
  • kalbi.pl- kalendarz wydarzeń
  • 21 cytatów- słynnych pisarzy – bibliotekawszkole.pl
  • Główne zdjęcie- autor Jakub Kaczorowski, kl 5b.