„Książka – nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania.”

Ignacy Krasicki

 

Jak co roku w poniedziałek (4.02) i w środę (6.02) w Bibliotece Szkolnej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – najmłodsi uczniowie naszej szkoły uroczyście i oficjalnie zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Pasowanie na czytelnika to ważne wydarzenie w szkolnym życiu pierwszoklasistów, którzy już od niemal pięciu miesięcy oczekują chwili włączenia ich do grona czytelników biblioteki szkolnej. Tym razem uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do biblioteki na uroczyste spotkanie, podczas którego pani Karolina Waleryszak oraz starsze koleżanki z Koła Przyjaciół Biblioteki (Wiktoria Zielińska 6B, Natalia Ejchos 6B oraz Aleksandra Kupna 6B), przedstawiły zalety płynące z czytania książek, oraz zapoznały najmłodszych z prośbami książek. Poznali oni podstawowe zasady korzystania z księgozbioru naszej biblioteki i wypożyczania książek. Uczniowie odpowiadali na pytania prowadzących, rozwiązywali zagadki, a także wysłuchali pięknych wierszy Brzechwy. Dodatkowo wszyscy wychowankowie zostali zapoznani z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej oraz czytelni. Po części artystycznej nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników, od tej chwili każdy z nich posiada własną kartę czytelnika i może samodzielnie wypożyczyć książki z biblioteki szkolnej. W tym momencie dla każdego z pierwszoklasistów rozpoczęła się nowa, wspaniała i nie kończąca się przygoda z książkami z biblioteki szkolnej, a nasza biblioteka zyskała 90 nowych czytelników, najmłodsi stali się przyjaciółmi biblioteki szkolnej.
Dodatkowo należy pamiętać, że w tym roku pasowanie odbyło się w ramach akcji promujących czytelnictwo dla klas pierwszych „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. W ramach realizacji założonych celów już we wrześniu uczniowie rozpoczęli aktywną współprace z biblioteką szkolną, poprzez udział w lekcjach bibliotecznych, tworzenie plakatów ich wymarzonych książek, udział w akcjach czytelniczych. W dniu pasowania uczniowie zostali, także zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez bibliotekę szkolną pod tytułem „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”.
Głównym celem takich akcji czytelniczych jest reklama biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. Biblioteka to miejsce w szkole, które powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.