W dniu wczorajszym pierwszoklasiści (1a) wzięli udział w warsztatach bibliotecznych, prowadzonych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Słupcy w ramach współpracy bibliotek. Spotkanie czytelnicze było powiązane z 80 Rocznicą Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Zajęcia rozpoczęliśmy otrzymaniem papierowych żonkili na znak pamięci ofiar z powstania. Następnie prowadząca rozmawiała z wychowankami m.in. o tym, czy lubią, gdy dorośli opowiadają im historie z dzieciństwa swoich rodziców czy dziadków. Najważniejszą częścią spotkania było wysłuchanie opowieści autorstwa Pawła Beręsewicza pod tytułem „Strasznie, strasznie”. Opowiadanie powstało z myślą o zeszłorocznych obchodach rocznicy wybuchu powstania. Autor przedstawia w nim poruszającą, pełną miłości historię relacji ojca i synka, których życie niemal z dnia na dzień ulega całkowitej zmianie.

Po wysłuchaniu historii uczniowie na forum grupy wymieniali się własnymi przemyśleniami o wrażeniach i emocjach, jakie wymienione zostały w tekście. Z kolei w części warsztatowej pracowali w grupach i łączyli wymienione wcześniej emocje z odpowiednim rysunkiem z opowieści. Na zakończenie uczestnicy uruchomili swoją kreatywność i tworzyli własne krótkie opowiadania.

Warsztaty minęły bardzo pracowicie w pozytywnej atmosferze. Dziękujemy zaprzyjaźnionej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej za zaproszenie na warsztaty 🙂