„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
– Wisława Szymborska

23 kwietnia przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku Światową Stolicą Książki jest Akra (Ghana), natomiast nie zapominajmy, że w 2016 roku to nasz Wrocław piastował to stanowisko.

Tradycyjnie temu świętu w pełni swoją uwagę poświęcamy dla promocji literatury i czytelnictwa, a także to idealny moment do poruszania problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Każdy z czytelników powinien hucznie obchodzić swoje święto, a Ci którzy lubią czytać książki, niech dzielą się ze swoimi przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi czy organizowali wspólne głośne czytanie.

„Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną i uczy myślenia. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie.”

Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

Mamy idealny moment do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa kulturowego. UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych. #WorldBookDay

Zapraszamy czytelników do udziału w akcji bibliotecznej – odpowiadając na pytanie Dlaczego czytam książki?

Celebrujmy to święto z dobrą lekturą w dłoni! Pamiętajmy, że dzieląc się pasją do książek, stajemy się częścią wspólnoty – również międzynarodowej. 🙂

Źródło: https://www.unesco.pl/