Zgodnie z tradycją promowania czytelnictwa nasza biblioteka szkolna wzięła udział w Narodowym Czytaniu – organizowanym corocznie przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Na wspólne, bardzo kameralne czytanie otrzymaliśmy zaproszenie od Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie Filia w Słupcy.

Lekturą jubileuszowej X edycji wydarzenia była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

O utworze:

“Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.”

Spotkanie rozpoczęto od odczytania Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przeprowadzono dyskusję dotyczącą zalet płynących z głośnego czytania narodowych utworów literackich oraz wprowadzono uczestników w tematykę utworu. W tej imprezie wzięły udział panie: Mirosława Krygiel, Anna Kuchowicz, Ewa Kistela, Karolina Waleryszak.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej, serdecznej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy paniom Annie Tomal i Annie Nowak.

Źródło:

bibliotekawszkole.pl