W sobotę (7.10) uczniowie naszej szkoły wraz z bibliotekarzami uczestniczyli w IX wydaniu ogólnopolskiej Nocy Bibliotek – zorganizowanej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Uczestnicy wydarzenia obejrzeli spektakl ”Z bajką na ustach” przygotowany przez dzieci.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty “Książka szyta na miarę”, na których każdy mógł własnoręcznie uszyć zakładkę do książki oraz warsztaty czytelnicze, które pozwoliły nam jeszcze lepiej zrozumieć treść  książki pani Lidii Prus i poznać historię, którą ona przedstawia. Wśród obszernej oferty były także zaprezentowane efekty lokalnej inicjatywy “Zaczytani w zieleni”.

Nasza biblioteka szkolna wraz biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Słupcy była partnerem w organizowanym wydarzeniu czytelniczym. Panie bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowały fantastyczne stoisko z punktem badań czytelniczych.  Nasz Klub Czytelniczy (Antonina Augustyniak. Zuzanna Jągowska, Gabriela Jasińska, Karol Jasiński, Jan Zastawa) wraz z bibliotekarzami zorganizowali stanowisko „Hogwart –  Świat Czarodziejów”, w którym każdy mógł poczuć się uczniem tej magicznej szkoły. Czarodzieje odpowiadali za magiczną atmosferę stoiska oraz zachęcali do uczestnictwa w zaczarowanych zadaniach. Największym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się  odpowiedzi na zagadki, zaczarowane rysunki oraz kolorowe tatuaże z postaciami z książki „Harrym Potter”. Do starszych uczestników przygotowane były bardziej skomplikowane labirynty słowne oraz  trudniejsze zagadki.

Podczas „Nocy w bibliotece” nie mogło także zabraknąć kiermaszu z możliwością  zakupu ciekawych książek. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się niezwykłe warsztaty z KidsLab pod hasłem “To tylko magia”. Dzieci tworzyły m.in. świecące slimy, eksperymentowały z mieszaniem kolorów i “podpalały” dłonie! To był magiczny moment, który na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i uczestniczyli w Nocy Bibliotek. To był niezapomniany wieczór pełen inspiracji i magii literatury. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach! 🙂