Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wyjątkowych świąt, które mają na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W naszej szkole stało się tradycją, że uczniowie Koła Bibliotecznego z klas starszych, w tym dniu, czytają swoim młodszym kolegom i koleżankom.

W tym roku, w czwartek, podczas spotkań czytelniczych odczytano niezwykłą bajkę pt.: „Bajka o cynamonie, który stał się najważniejszy w całej kuchni”. Bajka skierowana była do dzieci z obniżonym poczuciem własnej wartości i zawierała piękne przesłanie. Babulka, jedna z bohaterek, zdradza Cynamonowi Grzesiowi bardzo ważną życiową prawdę: każdy z nas jest wyjątkowy i niezastąpiony, choć czasami o tym zapominamy. Często porównujemy się do innych, co prowadzi do niesłusznych, negatywnych ocen siebie. Jednak czasem potrzebujemy tylko więcej czasu, by odkryć własną wartość.

Po odczytaniu bajki odbyła się pogadanka, podczas której uczniowie mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat usłyszanego tekstu. Uczestnicy wspólnie wymieniali cechy, które sprawiają, że każdy z nich jest unikalny i wyróżnia się w grupie. Dyskusja dotyczyła również znanych uczniom sposobów budowania pewności siebie oraz tego, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które pojawiają się w sytuacjach, gdy czują się gorsi od innych. Słuchacze zastanawiali się, jak reagować, gdy ktoś ich krytykuje lub porównuje do innych, oraz jak ważne jest akceptowanie siebie takimi, jakimi jesteśmy. Ważnym wątkiem była także rozmowa o tym, jak rozwijać swoje talenty i zainteresowania, aby czerpać radość z tego, co nas wyróżnia, oraz jak wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny pomaga nam dostrzec swoją wartość i wyjątkowość.

Tegoroczna akcja czytelnicza zakończyła się sukcesem! Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do częstszego sięgania po książki w domowym zaciszu, zwłaszcza korzystając z bogatego księgozbioru naszej biblioteki. 🙂