„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” (Cyceron) Czyż może być coś lepszego od możliwości stworzenia własnej książki i to jeszcze w bibliotece? Tak jak każdy może śpiewać, tak każdy z nas może stworzyć niezwykłą dla siebie książeczkę, która będzie odzwierciedleniem wnętrza twórcy.

W ramach innowacji „CZARODZIEJSKIE PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ – RADOŚĆ CZYTANIA” prowadzonej w klasie III e pod czujnym okiem pp. Małgosi Szczepaniak i Karolinki Waleryszak zawędrowaliśmy do MiPB w Słupcy. Miało to być spotkanie podsumowujące wspólną trzyletnią pracę i uwieńczenie prowadzonej innowacji. I tak też było!

Był to piątek, nie byle jaki, bo 13. Co niektórzy uważają ten dzień za pechowy. Nic bardziej mylnego! Dla nas był to wspaniały dzień obfitujący w niespodzianki. Zjawiając się w bibliotece, od razu zostaliśmy zaproszeni do wykonania własnej, nietuzinkowej książeczki. Przez cały proces tworzenia prowadziła nas pani Lilka Prus. Dzięki niej dzieci rozpoczęły swoją przygodę z „pisaniem” pierwszej książeczki. Na pierwszy rzut oka, wydawało się to trudne, ale dzięki wskazówkom pani Lilki – dosyć szybko uporaliśmy się z zadaniem. Największą radość sprawiało dzieciom pisanie i ozdabianie książeczek. Ile dzieci, tyle pomysłów. Po wspólnym oglądaniu książeczek okazało się, że żadna się nie powtórzyła. Świadczy to o tym, że jednak dzieci jak najbardziej też mogą pisać książki.

Nie był to jednak koniec wspólnej zabawy w bibliotece. Po „ciężkiej pracy” przenieśliśmy się do części zajmowanej przez bibliotekę pedagogiczną. Na początku panie były bardzo tajemnicze i nie chciały nam zdradzić, co tam będziemy robić. Po obejrzeniu krótkiego filmu o kodowaniu GeniBot uczniowie podzielili się na grupy i otrzymali takiego robota z odpowiednimi zadaniami do wykonania. Nawet przez myśl nam nie przeszło, że kodowanie sprawi dzieciom tak ogromną radość.

Niestety, wszystko, co dobre zawsze się szybko kończy… Tak było i tym razem. Musieliśmy wrócić do szkoły. Jednak dla nas wszystkich był to miło i pożytecznie spędzony czas. Myślimy, że dzieci chętnie będą wracały do biblioteki, gdyż prawidłowo ukształtowana kultura czytelnicza stanowi niepowtarzalną wartość w rozwoju młodego człowieka.