Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto Czytelników i czytelnictwa …  nie należy zapominać, że nie byłoby tego dnia bez autorów, ilustratorów, wydawców, czy po prostu bez książek.

W ramach obchodów, tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem.  Wydawnictwa jak i różne portale czytelnicze organizują spotkania online z autorami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.  Święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. UNESCO co roku przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki, był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon, Konakry i Aten oraz Sharjah. W 2016 roku tytuł należał do Wrocławia. 2020 roku tytuł należy do malezyjskiej stolicy Kuala Lumpur.

Autor zdjęcia: Jakub Kaczorowski, uczeń 4b.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest idealnym momentem do przypomnienia sobie jak ważną rolę w życiu człowieka pełni książka. W latach szkolonych wszyscy próbują przekonywać was, jak wiele wartości niesie czytanie książek, jednak człowiek wartość czytania musi sam odkryć na nowo.

Każdy, kto czyta wie, że czytanie książek sprawia przyjemność… Jednak jeśli nadal masz wątpliwości, to poniżej przedstawiam kilka argumentów za tym, że czytanie ma wiele zalet.

• Czytanie stymuluje umysł i pozwala na poprawę koncentracji oraz pamięci. Czytanie aktywuje te obszary mózgu, które również odpowiadają za naszą mowę oraz myślenie.
  • Przeniesienie się do fikcyjnego świata książki pozwala nam oderwać się od rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o problemach. Udowodniono, że czytanie książek pozwala w realnym życiu łatwiej rozwiązywać konflikty i problemy osobiste.
  • Wzbogacanie słownictwa i sprawności językowej. Dzięki czytaniu poznajemy nowe słowa, wiemy, w jakim kontekście ich użyć oraz zapamiętujemy je już na długi czas. Nasze przemowy stają się dłuższe, a wypowiedzi nie stanowią dla nasz żadnego problemu.
  • Książki sprawiają, że nasza wiedza się pogłębia. Autorzy często do swojej powieści starają się przemycić trochę wiedzy i dzięki temu sami nieświadomie wzbogacamy swoją wiedzę, o wiele ciekawostek.
  • Czytanie książek uspokaja i pozwala się odprężyć. Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Czytanie obniża poziom stresu o 68 proc., wygrywając ze słuchaniem muzyki (62 proc. skuteczności), piciem herbaty (54 proc.) czy pójściem na spacer (42 proc.).
  • Czytanie rozwija empatie. Emocjonalnie poruszające powieści skłaniają czytelników do empatycznych zachowań.

Watro, tutaj wspomnieć, że podczas czytania należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Nie należy czytać w półmroku lub przy bardzo jaskrawym świetle, jak i prawidłowa pozycja siedząca lub półsiedząca, ważna jest dla naszego kręgosłupa.

Autor zdjęcia: Malwina Filipczak, uczennica 5d.

Jak widać czytanie ma wiele pozytywnych stron. Czytać powinny nie tylko dzieci, ale to właśnie w pierwszych latach życia najlepiej jest wyrabiać w sobie nawyk czytania. Przekonajcie się sami i sprawdźcie, czy książka może zmienić wasze życie i was samych, oczywiście na lepsze 🙂

Zdjęcia umieszczone w artykule pochodzą z trwającej w szkole akcji #zostanwdomu z inicjatywy Klubu Bibliotecznego – w ramach promowania czytelnictwa. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przesłać na adres: biblioteka@sp3slupca.pl, zdjęcia z własnym pomysłem spędzenia czasu z książką 🙂

Autor zdjęcia głównego: Zuzanna Strzelczyk, uczennica 8a.

Źródła: gandalf.com.p, zdrowezdrowie.pl, wybrocza.pl