Samotnik

Samotnik, jest prostą grą logiczną dla jednej osoby. Pole do gry ma kształt krzyża z jednym pustym polem w środku oraz 32 polami zapełnionymi. W grze jedynym dozwolonym ruchem jest przeskoczenie pionka innym pionkiem w pionie lub w poziomie, co powoduje zbicie przeskoczonego pionka. Celem gry jest pozostawienie na planszy jednego pionka, najlepiej, jeśli będzie to pionek w centrum.

Planszę gry SAMOTNIK można wykorzystać do kolejnej gry:

Lis i gęś

  • 33 polowa plansza (poruszanie po przecięciach linii, wzdłuż tych linii)
  • jeden pionek lisa
  • 13 pionków gęsi

Pionki na planszy ustawia się w następujący sposób:

Zasady gry

Poruszanie: Gracze wykonują swoje ruchy naprzemiennie, zaczynając od gracza ruszającego gęśmi. Poruszać się mogą jednym pionkiem o jedno pole wzdłuż zaznaczonych linii, z jednego przecięcia na drugie, pod warunkiem że jest ono wolne. Ruch przynajmniej jednym pionkiem jest obowiązkowy.

Ruchy lisa: Lis może pożerać gęsi, przeskakując przez ich pojedyncze pionki, pod warunkiem, że za nimi znajduje się choć jedno wolne pole (coś jak w warcabach), mając jednocześnie prawo do bicia kolejnej gęsi, jeśli lądując na tym polu trafi w sąsiedztwo gęsi którą również może przeskoczyć. Bicie takie nie jest obowiązkowe, ale skutecznie ogranicza ilość gęsi na planszy, gdyż są one z niej zdejmowane.

Ruchy gęsi: Gęsi poruszają się podobnie jak lis w dowolnym kierunku o jedno pole, jednak w przeciwieństwie do niego nie mogą one bić lisa. Jedyne co mogą robić i co jest ich celem, to próba jego zablokowania tak, aby nie mógł wykonać żadnego ruchu.

Warunki zwycięstwa: Gęsi wygrywają, gdy lis nie może się już poruszyć. Lis wygrywa, gdy pożre wszystkie gęsi lub gracz gęsi się podda. Przyjmuje się, że pożarcie 8 gęsi zwykle wystarcza dla ustalenia zwycięstwa lisa, jednak zaleca się kontynuowanie gry do końca – nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć!

Wbrew pozorom gra ta, mimo iż prosta, daje wiele możliwości taktycznych i czystej radości z grania. Stworzenie planszy nie wymaga zwykle aktywności większej niż narysowanie długopisem linii na kartce papieru i dobranie pionków

KAMIENNE OPOWIEŚCI

Tworzenie rozmaitych obrazów za pomocą pisaków lub farb na kamieniach niezwykle oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię i czasem powstają niezwykłe ilustracje. Wykorzystywanie innych materiałów do twórczości niż tylko kartka to zawsze dobry pomysł.

MALOWANE KAMYKI

Malowane kamyki mogą być świetną zabawą i piękną ozdobą domu lub ogrodu. W tworzenia takich kamykowych biedronek i pszczółek najlepiej sprawdzą się płaskie i gładkie kamyki.

Oprócz kamieni, będziecie potrzebować farb plakatowych lub akrylowych. Oczyszczone kamyki rozkładamy na gazetach i całe malujemy na czerwono i żółto. Dopiero gdy farba wyschnie, malujemy kolejne elementy: czarne kropki biedronki i paski pszczoły. Pasek na plecach biedronki i jej czarną „buzię”. Potrzebujemy znów chwili na wyschnięcie farby, by namalować na biało oczy i inne elementy. Można także przykleić oczy kupione w sklepie.

I nasze kolorowe owady są gotowe!

GNIOTEK

Balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.

Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.

Dlaczego nie wsypujemy mąki przez lejek bezpośrednio do balona? Odpowiedź jest prosta. Do nienadmuchanego balona nie zmieścimy tyle mąki, co do nadmuchanego i zamiast gniotka wyjdzie nam “flak”. Dlatego właśnie robimy to za pomocą butelki. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię. Nasza zabawka jest już gotowa….

Zabawy z magnesami i tworzenie labiryntu

Co może się stać, gdy połączymy dwa magnesy z labiryntem wyklejonym na kartoniku? Nic innego jak fantastyczna manualna zabawa. Tworzenie licznych labiryntów i pokonywanie ich na czas, to coś co uwielbia większość kilkulatków.

 

Źródła: zabawyzdzieckiem.pl, dzieciakiwdomu.pl.

Autorzy: I.Siupa