Szach-Mat-Mistrz to innowacja pedagogiczna w ramach programu Bezpieczna+. Autorkami innowacji są p. Justyna Pietrowicz i p. Kamila Górczyńska. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta i przystąpieniu Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Słupcy do programu Bezpieczna + zostały zdobyte środki finansowe na doposażenie sal lekcyjnych w 2 tablice demonstracyjne do nauki gry w szachy, 20 zestawów bierek szachowych i plansz oraz 6 zegarów.

Innowacją zostały objęte dwie klasy: 3c i 3d. Zajęcia prowadzone były przez wychowawczynie obu klas, które uzyskały Certyfikat kursu z zakresu metodyki nauczania gry w szachy wydawany przez Polski Związek Szachowy. Uczniowie mieli zajęcia szachowe, na których uczyli się podstaw tej królewskiej gry. Począwszy od historii gry w szachy, poznawaniu nazw poszczególnych bierek, ich ruchów, a skończywszy na podstawowych strategiach.

Zwieńczeniem całego roku pracy był turniej szachowy, który odbył się 15 maja 2018 r. Nagrodą główną była niespodzianka – zagranie jednej partii szachów z Burmistrzem miasta Słupca p. Michałem Pyrzykiem. Turniej wygrał Jakub Blejwas z klasy 3c, drugie miejsce zdobył Jakub Grzelczak z klasy 3d, trzecie należało do Huberta Masłowskiego z 3c. Pojedynek Kuby z Panem Burmistrzem był pasjonujący. Wszyscy uczestnicy turnieju przyglądali się grze obu panów. Tym razem szczęście w partii sprzyjało Panu Burmistrzowi. Na koniec zostały wręczone dyplomy wszystkim uczniom za wzorowe uczestnictwo w zajęciach szachowych oraz turniej.
W przygotowaniu turnieju autorki innowacji wsparli p. Dominika Zawadzka (wychowawczyni klasy 3a) i pan Kamil Szadkowski (Mistrz FIDE).