W tym roku po raz pierwszy uczniowie z naszej” Trójki” wzięli udział w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady. Przez moment mieliśmy możliwość odbycia podróży do bardzo ciekawych miejsc w towarzystwie bohaterów powieści pani Musierowicz.

„Książki budują wyobraźnię dzieci, budują ich osobowość…”

Małgorzata Musierowicz

 

Nasze czytelnicze spotkanie 15 marca  rozpoczęły panie bibliotekarki: Ewa Kistela i Karolina Waleryszak oraz pani Marlena Sufleta- nauczycielka języka polskiego, które przygotowały prezentację książek wchodzących w skład Jeżycjady – cyklu powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz.
Następnie uczniom klasy 4e przedstawiono biografię pisarki i ciekawostki z jej życia, odbyła się bardzo interesująca i żywiołowa dyskusja na temat autorki oraz bohaterów lektury pt. „Opium w rosole”. Po części wstępnej przeszliśmy do głośnego czytania powieści pt. „Kłamczucha”. Pani Beata Marszałkowska i pani Karolinka Waleryszak  rozpoczęły podróż fiatem Mirafiori do Łeby i zapoznały  uczniów z losami Anieli Kowalik, osoby bardzo temperamentnej, która to wodzi za nos przystojnego blondyna- Pawełka. Pani Marlena Sufleta i pani Ewa Kistela zabrały dzieci do Poznania, gdzie poznawały przygody i miłosne zawirowania głównej bohaterki. Kolejne fragmenty zostały głośno odczytane przez uczniów
z klasy 4e. W ostatnim etapie spotkania uczniowie rozwiązali krzyżówkę i wzięli udział w zajęciach plastycznych, podczas których powstały bardzo ciekawe prace związane z treścią książek Małgorzaty Musierowicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kolejnym dniu naszej czytelniczej akcji pani Karolina Waleryszak przeprowadziła inspirujące zajęcia biblioteczne „W świecie Jeżycjady- wprowadzenie do twórczości M. Musierowicz” i zaprosiła do podróży najmłodszych czytelników z klasy 2e oraz 2d. Pani Karolinka zaprezentowała fragmenty powieści pt. ”Szósta klepka” i „Kwiat kalafiora”, a także zachęciła do dyskusji i wspólnego czytania. Drugoklasiści byli bardzo rozmowni, ciekawie wypowiadali się na temat rzeczywistości, którą poznali z odczytanych fragmentów.

Spotkania z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz były bardzo przyjemne zarówno dla osób, które reprezentowały teksty, jak i dla odbiorców. Czytanie łączy pokolenia, a więc czytajmy książki, bo one budują wyobraźnię
i naszą osobowość.

 

Opiekunki akcji: Karolina Waleryszak i Marlena Sufleta