Klasyka dla dzieci, czyli chwila z baśniami Andersena, to czas spędzony z uniwersalnymi opowieściami, z których płyną ponadczasowe prawdy. Dlatego warto zapoznawać z nimi dzieci.

W środowy poranek bibliotekarze zaprosili wychowanków klas pierwszych do świata baśni, z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci (2 kwietnia). Zajęcia biblioteczne pt. „W świecie Andersena” przedstawiały ciekawostki o samym pisarzu, oraz przypominały ważne informacje o baśniach. Najuważniejszym czytelnikom dały możliwość rozwiązywania ciekawych zagadek. Baśnie Andersena są inspiracją dla twórców filmów fabularnych i animowanych dedykowanym najmniejszym widzom. Często historie bohaterów, takich jak Mała Syrenka czy Królowa Śniegu, są bardziej znane z adaptacji Disneya niż z baśni Andersena. Baśnie zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci na całym świecie. Uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z baśniami, sami przedstawiali swoje ulubione baśnie i aktywnie wymieniali się opinią na temat płynących morałów z dzieł Andersena.

Uczniowie, także wspólnie z nauczycielem ustalili trzy najważniejsze zalety z czytania Baśni Andersena dla dzieci, którymi zachęciliby kolegów do czytania:

  1. Rozwój wyobraźni: Baśnie Andersena są pełne magicznych światów, fantastycznych postaci i niezwykłych wydarzeń, co pobudza wyobraźnię dzieci i rozwija ich kreatywność.
  2. Poznanie wartości moralnych: W baśniach Andersena często zawarte są głębokie morały i ponadczasowe prawdy, które uczą dzieci o odpowiedzialności, odwadze, uczciwości i empatii.
  3. Rozwój językowy: Czytanie baśni Andersena pomaga dzieciom w rozwijaniu umiejętności językowych, poszerzaniu słownictwa oraz poprawie zrozumienia tekstu czytanego. Teksty te są bogate językowo, co stymuluje rozwój kompetencji językowych u dzieci.