W ramach promowania czytelnictwa w naszej szkole biblioteka zaprosiła uczniów do udziału w spotkaniu z autorką książek dla dzieci, panią Dorotę Mularczyk. Pisarka pisze książki fantastyczno-przygodowe dla dzieci w wieku 9-14 lat oraz bajki i wierszyki dla najmłodszych. W dorobku pani Mularczyk jest między innymi seria książek „Magiczny świat tuż za płotem”, „Pies, który mówi”, „Kotopiramidon” czy „Szkarada z głębi”. Jej opowieści utrzymane są w klimacie fantazji i przygody na bazie przyjaźni i współpracy, nie ma w nich agresji, brutalności czy krwawych scen przemocy. Mało opisów, dużo akcji, spora dawka humoru, mnóstwo fantazji i barwnych postaci sprawia, że książki czyta się lekko i przyjemnie.

Pani Dorota Mularczyk przeprowadziła w naszej bibliotece szkolnej cykl zajęć czytelniczych dla uczniów klas I-III oraz V i VII, których celem było rozbudzenie ciekawości czytelniczej, rozwijanie wyobraźni i zainteresowań młodszych i starszych uczniów, a także zachęcenie do obserwacji otaczającego ich świata i czerpanie z niego inspiracji do próbowania swoich sił we własnej twórczości literackiej. Dzień rozpoczął się warsztatem dla najmłodszych czytelników zatytułowanym „Opowieści ze świata pszczół”. Prezentacja, którą przedstawiła dzieciom pani Dorota, była bogata w ciekawe doniesienia z życia pszczół oraz ich zwyczaje. Razem z prowadzącą uczniowie odkrywali jak ważną rolę w naszym świecie pełnią pszczoły. Mieli oni również możliwość wykazania się swoją wiedzą na temat świata pszczół, a także wzięcia udział w zabawie, podczas której odgadywali tytuły książek, bajek i filmów w których występowały pszczoły. Pierwszaki od razu złapały wspaniały kontakt z prowadzącą i aktywnie brały udział w warsztatach.

Uczniowie z klas drugich i trzecich na swoich zajęciach z autorką zostali zapoznani z drogą jaką przechodzi książka od pomysłu i powstania następnie wydania, aż do momentu kiedy trafi w ręce czytelnika. Dowiedzieli się co może inspirować podczas pisania i jaką rolę książka może pełnić w ich życiu. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość uzyskania autografu od pisarki w swoich notatnikach czy wcześniej zakupionych książkach. Pani Dorota podczas rozmowy z uczniami podkreślała jak ważna jest rola wyobraźni w kreowaniu książkowej rzeczywistości.

Dla najstarszych uczniów zorganizowane zostały warsztaty pt. „Klawiatura obok pióra”, które były połączeniem spotkania autorskiego z poprowadzeniem dyskusji dzięki, której sami uczniowie odkrywają co jest dla nich bardziej wartościowe, komputer czy książka. Poruszanie tematu nadmiernego korzystania z komputera, zwłaszcza jeśli chodzi o gry komputerowe, wywołało nie lada dyskusje wśród uczestników spotkania, którzy sami zauważyli jakie zagrożenia w cyberprzestrzeni mogą ich dotyczyć i jak można się przed nimi ustrzec.

Spotkania z p. Dorotą Mularczyk przebiegły w miłej atmosferze. Głównym celem spotkań z pisarką było zachęcenie dzieci do czytania książek, pokazanie i uświadomienie, że książka może być sposobem “na wesoło”.

Bardzo dziękujemy klasom za uczestnictwo w warsztatach i zapraszamy do udziału w kolejnych;)