W ramach propagowania wśród młodzieży czytelnictwa jako wartościowego sposobu spędzania  wolnego czasu i cennego źródła zdobywania informacji – bibliotekarze zrealizowali z trzecioklasistami założenia projektu edukacyjnego pt. „Mali detektywi na tropach bohaterów książek dziecięcych”.

Tym razem tematem wiodącym lekcji bibliotecznej było wszystko związane z pracą detektywa. Uczniowie szybko rozpracowali takie hasła jak: uzyskiwanie i przetwarzanie informacji, czynności śledcze, wykrywanie lub wyjawianie czegoś oraz ich ulubione … podążanie za poszlakami. 🙂

Uczestnicy wszechstronnie przedyskutowali zalety i wady płynące z zawodu detektywa. Dzieci przedstawiły grupę znanych im detektywów, w tym Inspektora Gadżeta, Scooby Doo czy Detektywa Pozytywkę. Nie zapomnieli także o intrygującym Sherlocku Holmesie czy zaradnym Tomku Orkiszonku. Jedynym zaskoczeniem był dla nich Pana Samochodzik i jego przygody.

Po części teoretycznej uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej pracy, mającej na celu sprawdzenie ich umiejętności śledczych. Za pomocą zabawy „Opuszkowe ludziki” każde dziecko stworzyło swoją własną – opuszkową historię. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać własne odciski palców. Cel zadania został „okryty tajemnicą” po to, by dzieci kreatywnie podeszły do tematu i tworząc swoje historie, zrobiły to spontanicznie.

Nie było zaskoczeniem, że w grupie uczniów szybko wyłonili się uzdolnieni „detektywi”, którzy szybko wykonali własne prace i za pomocą swoich odcisków, opowiedzieli nietypową  intrygującą historię.

W ramach projektu biblioteka w najbliższym czasie zorganizujemy kolejne lekcje biblioteczne o różnorodnej tematyce, w tym „Cyberprzemoc – miej się na baczności’ – dla starszych uczniów,  „Słupca widziana oczami dziecka” – propagowanie regionalizmu oraz „W świecie Andersena” – zajęcia dla najmłodszych. 🙂