„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.”

 

Dzień Głośnego Czytania ma wieloletnią tradycję, w Polsce został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września) to święto, w którym najważniejszymi osobami są dzieci. Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy, dlatego kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Czytając chronimy dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów.

Głośne czytanie to wspólna wędrówka po świecie książki, a czytanie kilkulatkowi rozbudza ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych. W tym roku biblioteka szkolna wraz z Kołem Przyjaciół Biblioteki w piątkowy poranek przeprowadziła akcję czytelniczą dla uczniów klas I-III. Podczas zajęć koledzy ze starszych klas czytali bajkę o przyjaźni pt. „Żabi król”, zadawali zagadki oraz pytania dotyczące morałów z bajki. Starszaki, świetnie sprawdziły się w tej roli, a słuchacze wykazali się niesamowitą aktywnością, podczas rozmowy o przeczytanym utworze i jej bohaterach. Uczniowie uczestniczyli także w dyskusji, próbując odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego warto mieć przyjaciela?”.
Podczas piątkowego spotkania, poproszono słuchaczy o wykonanie pracy plastycznej dotyczącej tematyki przeczytanej bajki. Prace plastyczne wychowawca klasy przekaże do biblioteki szkolnej, a tam trafią one na gazetkę. Czekamy na napływ prac 🙂

Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili. Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach czytelniczych, poświećmy trochę czasu naszym pociechom i książce 🙂