24 października podczas obchodów Światowego Dnia Origami uczniowie klas 1-3 zgłębiali tajniki japońskiej sztuki składania papieru. W tym dniu dzieci z zaangażowaniem słuchały o historii powstania tak pięknej sztuki, obejrzały filmiki instruktażowe, książki a następnie przystąpiły do wykonania własnych prac, które można podziwiać na holu szkoły. Dzieci jak zwykle były bardzo kreatywne i twórcze a przy okazji ćwiczyły precyzję, sprawność manualną oraz koncentrację. Na długich przerwach międzylekcyjnych opiekunki SU klas 1-3 wraz z uczniami z klasy 8b – Jankiem, Adrianem i Bartkiem przeprowadziły instruktażowy pokaz składania kompozycji. Dzień Origami w szkole sprawił wszystkim wiele radości i satysfakcji z twórczej pracy.

Origami jest ciekawą techniką plastyczną, która daje bardzo wiele możliwości. Może stanowić doskonałe ćwiczenie kompozycyjne, zabawowe, relaksacyjne i wyciszające. Składając papier dziecko uruchamia wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija myślenie twórcze, konstrukcyjne, usprawnia spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Kształtuje też osobowość dziecka, ucząc je cierpliwości i skupienia. Origami pobudza też układ nerwowy, integrując pracę obu półkul mózgowych. Stanowi narzędzie ułatwiające naukę matematyki.

Sporządziła: Joanna Ptasińska