Klasyka dla dzieci, czyli chwila z baśniami Andersena, to czas spędzony z uniwersalnymi opowieściami, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto zapoznawać z nimi dzieci.

Baśnie Andersena są inspiracją dla twórców filmów fabularnych i animowanych. Często historie bohaterów, takich jak Mała Syrenka czy Królowa Śniegu, są bardziej znane z adaptacji Disneya niż z baśni Andersena. Baśnie do dziś zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci na całym świecie.

Akcja czytelnicza dla uczniów klas drugich:  Baśnie Andersena, widziane oczami czytelnika, to projekt z zakresu edukacji czytelniczej skierowany do uczniów klas I – III w naszej szkole. Założeniem projektu jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci.

Biblioteka udostępniła wychowankom wcześniej przygotowane materiały pt. „W świecie Andersena”, przedstawiając w nich kilka ciekawostek o pisarzu. W prezentacji umieszczone były także informacje o baśniach, jak i kilka zagadek.

Uczniowie zapoznali się z wybranymi baśniami Andersena, a następnie wykonali ilustrację do wybranego przez siebie fragmentu z baśni. Dziś biblioteka szkolna ma zaszczyt udostępnić pierwszą propozycję autorskiej baśni, stworzoną dzięki pracy uczniów klas drugich.

Poniżej przedstawiamy projekt baśni, wzbogacony o autorskie ilustracje naszych uczniów. Baśń tą można wykorzystywać na lekcjach czy w zaciszu domu. Działalność szkoły pojmuje aktywny udział uczniów szkoły w różnorodnych akcjach. W tej biblioteka szkolna proponuje spędzenie czasu z tekstem poprzez zabawę, jak też daje możliwość zaprezentowania innym uczniom swojego talentu do rysowania.

H.C.Andersen – Calineczka

„Baśń opowiada o małej dziewczynce, która powstała z ziarna zasadzonego w ziemi przez kobietę, która nie mogła mieć dzieci. Calineczka piękna jak kwiat zostaje jednak porwana.”

W realizacji projektu niezbędne było współdziałanie nauczycieli, dlatego biblioteka szkolna dziękuję wychowawcom klas oddziałów wczesnoszkolnych za pomoc w zachęcaniu uczniów do udziału w akcji czytelniczej 😊.

Źródło: mjakmama24.pl , lubimyczytać.pl.