Siedzieć w domu to nie sztuka – ZUCH, kto z nami przygód szuka.

Zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Leśne Ludki” zaczęły ten rok szkolno-harcerski nietypowo, bo od zbiórek z Obietnicą. Do tej pory takie zbiórki odbywały się wiosną. Koronawirus uniemożliwił wiosenne obietnice i dlatego dopiero po wakacjach odbyły się dwie uroczyste zbiórki.

16 września zuchy pod opieką drużynowej Iwony Siupy, były na 4 km rajdzie połączonym z grą terenową sprawdzającą zuchową wiedzę.

Zadania na poszczególnych punktach kontrolnych rajdu nawiązywały do kolejnych punktów Prawa Zucha oraz do symboliki znaczka zucha. Dzieci szukały listów według wskazówek i wykonywały zadania: Kolorowały znaczek zucha i dobierały właściwe podpisy. Podkreślały właściwe odpowiedzi. Przedstawiały scenki bez słów. Tworzyły krąg przyjaźni. Odpowiadały na pytania. Najwięcej emocji było podczas próby odwagi. „Dzielne zuchy” musiały klękać na szyszkach oraz gołą ręką zerwać pokrzywę.
Na mecie rajdu przy uroczystym ognisku jego uczestnicy złożyli Obietnicę Zucha, Obietnicę Zucha Ochoczego oraz Obietnicę Zucha Sprawnego.

W kolejnym tygodniu 23 IX odbyła się gra terenowa. Podczas gry zuchy szukały listów, śledząc znaki patrolowe. Zadania umieszczone w listach przypominały dzieciom poszczególne punkty Prawa Zucha. Najtrudniejszym zadaniem znów okazała się próba odwagi, czyli zerwanie gołą ręką pokrzywy. Do mety zuchy doszły bez trudu, kierując się strzałkami wskazującymi drogę. Na mecie uczestnicy gry terenowej, którzy nie byli na rajdzie tydzień wcześniej, złożyli Obietnicę Zucha.

Podczas obu zbiórek mieliśmy piękną letnią pogodę. Po uroczystych obietnicach zuchy miały możliwość zabawy na świeżym powietrzu. Był tor przeszkód i pląsy zuchowe.

Drużynowa Iwona Siupa