„Myśl wielka zwykle usta do milczenia zmusza,”  krok młodych w kierunku „Pana Tadeusza”.

 

Projekt edukacyjny „Nasza Epopeja” to propozycja działań badawczo-rozwojowych, edukacyjnych i wychowawczych, których inicjatorem i organizatorem jest Pracownia Pedagogiczna im. prof. Ryszarda Więckowskiego oraz współpracujący z pracownią nauczyciele-trenerzy systemu Edukacja przez ruch upatrujący możliwość rozwoju mowy dzieci i młodzieży na podstawie piękna strof „Pana Tadeusza”, począwszy od przedszkola na wszystkich etapach edukacji.

Jednym z założeń projektu jest przełamanie stereotypu myślenia o języku „Pana Tadeusza” jako zbiorze form językowych niezrozumiałych dla dzieci, a w konsekwencji stworzenie nowej strategii pracy z najważniejszą dla naszego narodu lekturą.

W ramach projektu odbyły się już zajęcia w klasie 2c oraz w klasach 5 i 7 dla uczniów chętnych. W wyniku tych zajęć, powstały piękne projekty uczniowskie przedstawiające efekt pracy ze słowem, frazą lub dłuższym fragmentem tekstu Pana Tadeusza.

Uczniowie pod okiem nauczycieli pracowali nad cytatem:

Pan Tadeusz, księga XII Kochajmy się

Słońce już gasło, wieczór był ciepły i cichy,
Okrąg niebios gdzieniegdzie chmurkami zasłany,
U góry błękitnawy, na zachód różany;
Chmurki wróżą pogodę, lekkie i świecące…

 

Pracę mogliśmy podziwiać na holu szkoły, teraz zapraszamy do galerii:

 

Sporządziły: p.M.Sufleta, p. M.Skrzpczak, p.M.Szczepaniak, p. W.Adamczewska, p. L.Sieczkowska, p. B.Marszałkowska, p. K.Waleryszak.