Ileż radości może wywołać na twarzy pierwszaka fakt, iż mimo młodego wieku stał się studentem Uniwersytetu Dzieci. Tak właśnie było w klasie I d i klasie I e.

Od października w klasach: I d z wychowawczynią p. Justyną Pietrowicz i klasą I e z wychowawczynią p. Małgorzatą Szczepaniak realizowany jest projekt edukacyjny: „Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” Projekt objęty jest patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, a organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytet Dzieci z siedzibą w Krakowie.

Uczniowie w ramach projektu „zamienią się” w detektywów i będą poznawać tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Rozwiną również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne takie jak: współpraca i praca w grupie.

Projekt składa się z 8 scenariuszy lekcji. Część z nich połączona jest ze sobą motywem detektywistycznym, który ma rozbudzić ciekawość uczniów i zwiększyć w nich chęć uczenia się i poznawania świata.

Obecnie jesteśmy już po dwóch zajęciach, na których dowiedzieliśmy się: „Dlaczego strach jest nam potrzebny?” i „W jaki sposób trenować myślenie, aby osiągać wyższe wyniki w nauce?” Zajęcia te bardzo podobały się uczniom. Pozwoliły też na wyciągnięcie przez nich pierwszych wniosków, że nauka potrafi być ciekawa i fascynująca. Uczniowie stwierdzili, iż dzięki tym zajęciom nauczyli się nowych rzeczy, które z pewnością przydadzą się im w życiu.

Dodatkową zachętą dla „małych studentów” do dalszego zgłębiania tajników wiedzy było otrzymanie indeksów, w których mają notować swoje postępy w projekcie.