„Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność, nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, by samo widzieć chciało”. (Janusz Korczak)

Pod koniec kwietnia rodzice naszej klasy zgłosili nas do konkursu na darmowe warsztaty z klockami Lego, który zorganizował Bricks 4 Kidz z Wrześni. Wskutek ogromnego zaangażowania rodziców i tych, którzy nam pomogli w oddawaniu głosów na klasę, udało się wygrać 3-miejsce. I w taki oto sposób w dniu 12 czerwca b.r. w naszej klasie odbyły się warsztaty robotyki Lego.

Wszyscy doskonale wiemy, że edukacja odbywa się nie tylko poprzez podręczniki, ale i zabawę. Wówczas to dzieci najbardziej intensywnie się uczą. Dzięki tym warsztatom dzieci w praktyczny sposób mogły uzupełnić wiedzę przekazywaną podczas zajęć szkolnych. Głównym aspektem tych warsztatów było zdobywanie ogólnej wiedzy o świecie. Uczniowie w przystępny sposób dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat życia i zachowania się szympansów oraz ewolucji człowieka.

Następnym etapem była budowa z klocków szympansa. Pierwszaki dodatkowo otrzymały tablety, na których była zapisana informacja, w jaki sposób po kolei mają zbudować tego ssaka. Później już według własnej inicjatywy musiały dobudować inne elementy afrykańskiego krajobrazu.

Okazało się, że nie było to aż tak skomplikowane i wszystkim udało się z sukcesem zakończyć pracę. Najważniejszym jednak aspektem tej grupowej pracy było to, że dzieci wykazały się ogromną umiejętnością współpracy, myślenia przestrzennego i organizacji własnego czasu.

Na koniec chciałabym podziękować Rodzicom i Wszystkim, którzy pomogli nam w wygraniu takich ciekawych zajęć.

Sporządziła: Małgorzata Szczepaniak