Dzięki zaproszeniu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy nasi uczniowie z 4a mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spotkaniu  z panią ANNĄ CZERWIŃSKĄ – RYDEL.

Pani Ania jest autorką licznych biografii znanych ludzi skierowanych do dzieci i młodzieży, muzykiem, pedagogiem, twórcą słuchowisk dla najmłodszych. Mama skrzypaczki i gitarzysty, żona pianisty. Nie wyobraża sobie życia bez braci, czytania, pisania i ciepłej szarlotki. Debiutowała w 2007 roku opowiadaniem „Tajemnice Matyldy”. Uwielbia ciasteczka migdałowe, dzieci i zapach pomarańczy.

Autorka współpracuje z wieloma wydawcami w Polsce i za granicą, jej książki są wydawane z ilustracjami znakomitych artystów.

Kilka informacji o autorce:

  • Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.
  • Kawaler Orderu Uśmiechu oraz członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
  • Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Autorka serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o niezwykłych Polakach i ludziach z pasją („Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie”, „Moja babcia kocha Chopina”, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”, „Mój brat czarodziej” – opowieść o Julianie Tuwimie, „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim, „Fotel czasu” opowieść o Aleksandrze Fredrze, „W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim”, „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i fabryce czekolady”, „Słońcem na papierze, opowieść o Kornelu Makuszyńskim”, „Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim”, „Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce”, „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, „Drzwi. Opowieść o Świętym Wojciechu”, „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”, „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim”, „Gen i już. Opowieść o Stefanie Banachu”, „Mgnienie oka. Opowieść o Danielu Chodowieckim”)
  • Twórczyni dwóch gdańskich trylogii dla dzieci (opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze oraz o Elżbiecie Heweliusz, Konstancji Czirenberg i Johannie Schopenhauer).
  • Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.
  • Autorka serii książek o Gdańskich Parkach wydawanych przez Muzeum Gdańska. Do tej pory ukazały się: „Opowieści Wielkiej Alei” oraz „Opowieści Parku Oliwskiego”, w przygotowaniu „Opowieści Parku Oruńskiego”.
  • Pisarka książek popularno-naukowych dla najmłodszych. W tej serii dotychczas ukazało się w wydawnictwie publikat: „Kłap! Co w zębach zgrzyta” oraz „Mniam! Co w brzuchu burczy”. W przygotowaniu książka o mózgu.
  • Autorka kilku przewodników dla dzieci – m. in. po Szczecinie, powiecie szydłowieckim, Kociewiu.