Społeczność naszej szkoły od początku roku szkolnego przygotowywała się do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizowane były konkursy muzyczne, poetyckie i plastyczne; ci, którzy lubią historię, uczestniczyli w wielu projektach  dotyczących, m.in.  swoich przodków, genezy odzyskania niepodległości,  ludzi
i miejsc związanych z latami przełomu dziejowego w naszym regionie. Uczniowie klas młodszych i starszych wyjeżdżali na wycieczki  do miejsc szczególnie związanych  z nasza historią. Organizowane były też wyjścia na przygotowane specjalnie w tym celu ścieżki edukacyjne po naszej miejscowości.  Jednym słowem stawaliśmy się dla Niepodległej  lepszymi patriotami.

W  piątek 9 listopada nastąpiło podsumowanie wszystkich działań. Podczas uroczystej akademii wyróżnieni
w konkursach otrzymali nagrody – pięknie wydane książki związane z naszą ojczyzną (lista w załączniku). W drugiej części uroczystości wszyscy uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni, których uczyli się na lekcjach muzyki. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne biało-czerwone ciasteczka upieczone przez uczniów ze Szkolnego Koła „Caritas”.

Kulminacją szkolnego Święta Niepodległości było odśpiewanie przez całą społeczność szkoły naszego hymnu państwowego na dziedzińcu szkoły. Efekt był naprawdę imponujący. Każdemu uczestnikowi oraz zgromadzonym widzom na pewno żywiej zabiło serce.

Uroczystość  na pewno pozostanie w pamięci wszystkich na wiele lat. Jesteśmy dumni, że to nasze pokolenie mogło świętować tak wspaniały jubileusz.